برای تهیه بسته سفر و جذب مسافران داخلی و خارجی، باید زمانبندی دقیق برنامه‌های رویداد تبریز 2018 در طول این سال در اختیار آژانس‌های مسافرتی و برنامه‌ریزان تور قرار گیرد.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی، گردشگری و زیارتی آذربایجان‌شرقی گفت: برای تهیه بسته سفر و جذب مسافران داخلی و خارجی، باید زمانبندی دقیق برنامه‌های رویداد تبریز 2018 در طول این سال در اختیار آژانس‌های مسافرتی و برنامه‌ریزان تور قرار گیرد.

ستار تبریزی با اشاره به انتخاب تبریز به‌عنوان پایتخت گردشگری اسلامی در سال 2018، عنوان کرد: اگر برنامه‌ها در دقیقه نود و لحظه‌ی آخر و بدون برنامه ریزی دقیق، به آژانس‌های مسافرتی اعلام گردد، امکان برنامه‌ریزی و تهیه بسته سفر با مسائل و مشکلاتی روبه‌رو خواهد شد. 

تبریزی با تأکید بر این‌که بخش دولتی با هموار کردن مسیر و تسهیل فرآیندهای اداری نقش موثری در افزایش مشارکت بخش‌ خصوصی در حوزه گردشگری دارد، گفت: متأسفانه ادارات دولتی هم‌چون شهرداری با صرف هزینه‌های هنگفت و به همراه چند کارمند در نمایشگاه‌های گردشگری شرکت می‌کنند که خروجی های ایده آلی ندارد، در حالی‌که با حضور بخش خصوصی و آژانس‌های مسافرتی در کنار آن‌ها، تعاملات بیشتر می‌شود و می‌توان گردشگران ورودی زیادی را از این طریق جذب کرد.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی، گردشگری و زیارتی آذربایجان‌شرقی در قسمت دیگری از سخنانش  با اشاره به جلسه بررسی راهکارهای تسهیل تورهای ورودی که با حضور مسئولان ستاد برنامه‌ریزی و اجرایی تبریز۲۰۱۸ و مدیران دفاتر خدمات مسافرتی استان برگزار شده بود، گفت: پیشنهادی که در این نشست مطرح شد این بود که آژانس‌های مسافرتی به ازای هر گردشگر ورودی که به استان آذربایجان شرقی می‌آورند، 30 دلار یارانه از سوی دولت به آن ها اختصاص داده شود و هتل‌ها هم 40 تا 50 درصد تخفیف برای آن‌ها در نظر بگیرند.

تبریزی برگزاری تورهای اینفو برای فعالان حوزه گردشگری را ضروری دانست و ادامه داد: در کشورهایی مانند ترکیه تورهای اینفو سالانه چهار یا پنج بار برگزار می‌شود که می‌توان با تعامل بین بخش دولتی و خصوصی این گونه تورها را در استان برگزار کرد تا فعالان حوزه گردشگری با زیبایی‌ها و دیدنی های استان بیشتر آشنا شوند. همچنین در خصوص فعالیت سایت های غیر مجاز فروش بلیط و تور باید بدانید که این یک مسئله کشوری است و فقط در استان آذربایجان شرقی رخ نمی دهد. از طرف دیگر هم آزادسازی نرخ بلیط مشکلات فراوانی را به دنبال داشته است.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی، گردشگری و زیارتی آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که بیشتر آژانس‌های مسافرتی تورهای نمایشگاهی به سایر کشورها از جمله چین برگزار می‌کنند، یادآور شد: برای نمایشگاه‌های مختلفی که سالانه در تبریز برپا می‌شود، تبلیغات گسترده‌ای انجام نمی گیرد، در حالی‌که با آسان شدن صدور ویزا از سوی دولت، اطلاع‌رسانی از طریق صدا و سیما در این زمان‌ها و نیز حمایت از بخش خصوصی می‌توان برای این نوع سفرها هم جذب مسافر کرد.