رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه فرودگاه جدید "استانبول" را با هزینه ۱۱.۷ میلیارد دلار در خارج از استانبول افتتاح کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه فرودگاه جدید "استانبول" را با هزینه ۱۱.۷ میلیارد دلار در خارج از استانبول افتتاح کرد.

به گزارش سیمرغ 24، مقامات کشور ترکیه بر این عقیده هستند که این فرودگاه بزرگترین فرودگاه جهان خواهد بود. البته در ماه ژانویه به طور کامل به بهره برداری خواهد رسید.

این فرودگاه سالانه ۹۰ میلیون مسافر را جابجا می کند. در ۳۱ اکتبر امسال پروازهای داخلی به آنکارا، ازمیر و آنتالیا و در اول و هشتم نوامبر پروازهایی از ترکیه به سمت قبرس ترک نشین و جمهوری آذربایجان انجام می شود.

پس از آغاز به کار این فرودگاه پیش بینی می شود شرکت فعال در فرودگاه ۱.۱ میلیارد یورو در سال به مدت ۲۵ سال به دولت پرداخت نماید.

اردوغان در مراسم افتتاحیه گفت: با افتتاح فرودگاه استانبول، نقش ترکیه در اقتصاد جهان به طرز چشمگیری افزایش می یابد.

رئیس جمهوری ترکیه اضافه کرد: فرودگاه جدید شهر استانبول خدمت بزرگی از جانب ترکیه به منطقه و جهان خواهد بود و تمامی بخش های فرودگاه همزمان با سال ۲۰۲۳ آماده بهره برداری است.

اردوغان نام این فرودگاه را "فرودگاه استانبول" اعلام کرد که در صورت تکمیل تمام مراحلش بزرگترین فرودگاه در جهان خواهد بود.

اردوغان تاکید کرد: فرودگاه استانبول با معماری، بنا، نوع بهره برداری و هزینه صرف شده مایه افتخار کشور ترکیه و مردم آن است و طرحی نمونه در سطح جهان به حساب می آید و هر بخش براساس معیارهایی فرای معیارهای بینالمللی و آخرین تکنولوژی روز دنیا خواهد بود.

وی در ادامه صحبت هایش گفت: من به تمام دوستان مان در منطقه و جهان اعلام می کنم که بیایید آینده ای مطمئن و امن برای ملت هایمان بسازیم. رویکرد ما برای رشد طی ۱۰ ساله آینده ادامه دارد.

اردوغان افزود: گنجایش فرودگاه برای مرحله اول ۹۰ میلیون مسافر در سال است که با تکمیل تمامی مراحل پروژه به ۱۵۰ تن می رسد و می تواند در صورت نیاز پاسخگوی ۲۰۰ میلیون مسافر هم باشد.

رجب طیب اردوغان تاکید کرد: ۱۲۰ هزارکارمند به منظور خدمت رسانی در فرودگاه مشغول به کار خواهند شد و این فرودگاه یک پروژه دوستدار محیط زیست هم هست. راه های مواصلاتی از فرودگاه به مرکز شهر و برعکس به طور زمینی، دریایی و از طریق ریل راه آهن میسر خواهد بود. همچنین این فرودگاه با ۶۰ کشور مرتبط میشود.

در مراسم افتتاحیه این فرودگاه فرزانه شرفبافی مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران ایر و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم حضور داشتند.

تا پایان امسال فرودگاه آتاتورک استانبول فعالیتهای خود را ادامه خواهد داد. قرار است بعد از پایان عملیاتی شدن فرودگاه استانبول، فرودگاه آتاتورک به یک پارک تبدیل شود.