مهرداد تاوتلی مدیر عامل گروه هتل های ایرانگردی و جهانگردی گفت: بازوی سوم صنعت گردشگری غذا است؛ از تهیه غذا تا توزیع و سرو آن و همچنین بهداشت و سلامت غذا برای گردشگر اهمیت بسیار زیادی دارد.

مهرداد تاوتلی مدیر عامل گروه هتل های ایرانگردی و جهانگردی گفت: بازوی سوم صنعت گردشگری غذا است؛ از تهیه غذا تا توزیع و سرو آن و همچنین بهداشت و سلامت غذا  برای گردشگر اهمیت بسیار زیادی دارد.

به گزارش سیمرغ 24 مهرداد تاوتلی درباره چالش‌ها و پیشنهادات برای فعالیت‌های پیشِ ‌روی دولت دوازدهم در حوزه گردشگری گفت:‌ دولت آقای روحانی در دوره دوم فعالیت‌های خود تجربیات دوره اول در دولت یازدهم را هم دارند و به طبع دیدگاههای خوبی نیز در حوزه گردشگری پیدا کرده‌اند؛ بنابراین با توجه به شعارهای مطرح‌شده در زمینه گسترش صنعت گردشگری، ما نیازمند توجه به عرصه‌های زیرساختی این صنعت هستم.

او با اشاره به شرایط بهتر در حوزه مبادلات بانکی و کاهش تحریم‌ها ادامه داد: در هر صورت باید در نظر داشت که گردشگری منبع بسیار خوبی در زمینه ارز آوری و ایجاد اشتغال پایدار به حساب می آید.

تاوتلی در ادامه تشریح چالش‌ها و پیشنهادات در حوزه گردشگری در دولت دوازدهم عنوان کرد: در شرایطی که انتظارهای به جا  از صنعت گردشگری در حال افزایش است، ما در مرحله اول نیاز زیادی به نوسازی زیرساخت‌های گردشگری در حوزه‌های حمل و نقل و اقامتی داریم.

وی با بیان اینکه گردشگری سه بازو دارد، عنوان کرد: این بازوها شامل صنعت اقامتی و هتلداری است؛ از جمله محل‌های اقامت در هتل‌های 5ستاره تا اقامتگاه‌های بوم‌گردی و حتی چادر که انتخاب آن به عهده گردشگر است، محل اقامت تعریف می‌شود.

مدیرعامل گروه هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی ادامه داد: بازوی دیگر صنعت گردشگری مبحث حمل و نقل است؛ حمل و نقل ریلی، هوایی، جاده‌ای و دریایی که هم‌اکنون حمل و نقل جاده‌ای به‌دلیل افزایش تصادفات یکی از چالش‌های پیشِ‌روی صنعت گردشگری در ایران محسوب می شود.

تاوتلی در ادامه بیان کرد: بازوی سوم صنعت توریسم غذا است. از تهیه غذا تا توزیع و سرو آن و همچنین بهداشت و سلامت غذا برای گردشگر اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین نباید سرویس دهی و خدمات ارائه غذا نیز نادیده گرفته شود. چراکه گردشگران برای این موضوع، اهمیت بسیارزیادی قائلند و تجاربی از بی‌توجهی برخی کشورها به این مقوله وجود دارد؛ برای مثال کشور های شرق آسیا به‌دلیل متفاوت بودن غذاهای بومی و محلی‌شان و نحوه سرویس‌دهی و ارائه آن نتوانستند غذای کشورشان را با سلیقه گردشگران خارجی هماهنگ نمایند ودر نتیجه در جذب گردشگر ناموفق بوده اند.

وی در توضیح چالش‌ها و پیشنهادات در حوزه گردشگری در ادامه فعالیت دولت دوازدهم گفت: معضل امروز گردشگری ایران، اقامتگاه‌ها در مقاصد مهم گردشگری کشورمان از جمله اصفهان، شیراز، تبریز، همدان و ... است که نیاز گردشگران را برآورده نمی سازد.

وی بیان داشت: به هر حال صنعت گردشگری نه‌تنها در ایران، بلکه در دنیا نیز صنعتی نوپا و جدید است و باید دولتمردان استراتژی‌هایی را در صنعت گردشگری اتخاذ نمایند تا انگیزه سرمایه‌گذاران در این صنعت بیشتر از قبل شود؛ از جمله اینکه به سرمایه‌گذاران این عرصه، امتیازات چندساله داده شود؛ همچنین در عرصه بیمه نیروهای انسانی و مالیات، تسهیلات و تخفیفات مناسبی ارائه شود تا از این طریق افراد تشویق به سرمایه‌گذاری در عرصه گردشگری شوند.