باداب سورت مازندران؛ رنگین کمان پلکانی شمال ایران

امتیاز دهید:
1 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4 از 5 باداب سورت مازندران؛ رنگین کمان پلکانی شمال ایران - سیمرغ 24
بعضی چیزها با کلمات قابل بیان نیستند، یعنی باید آن ها را از نزدیک دید و با تمام وجود لمس کرد تا عمق زیبایی آن را درک کرد. در ایران عزیز ما هم آثار بی نظیری وجود دارد که با دیدن آن ها آرامش خاصی نصیب آدمی می شود و حیرت سر تا پای او را فرا می گیرد. وقتی به شمال کشور و استان مازندران و شهر ساری می رویم، روستای اروست ما را به سمت خود می کشاند. در این روستا یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین جاذبه های طبیعی ایران ما را به سمت خود می کشاند. با دیدن چشمه های باداب سورت انگشت به دهان خواهید ماند. آن ها به قدری زیبا هستند که ساعت های متمادی می توان از دیدن آن ها لذت برد. باداب سورت چشمه ای بی نظیر در ایران است که نمونه مشابه انگشت شماری از این نوع چشمه در جهان وجود دارد. این اثر که دومین میراث طبیعی ملی ایران محسوب می شود با داشتن چندین چشمه با آب و مزه متفاوت پدیده ای بی نظیر محسوب می شود. باسیمرغ 24 همراه باشید تا شما را با باداب سورت مازندران آشنا کنیم:

باداب سورت مازندران

آشنایی با چشمه باداب سورت


باداب سورت نام یک چشمه پلکانی در ارتفاع 1841 متری از سطح دریاست که یک اثر بی نظیر در ایران محسوب می شود. باداب سورت چشمه ای است که هزاران سال قدمت دارد و با طبقات بسیار زیاد که هر کدام به یک رنگ است نمایی زیبا خلق کرده است. این شاهکار آفرینش در سال های بسیار طولانی با همکاری عناصر مختلف طبیعت شکل گرفته است. مساحت چشمه های باداب سورت به 2 میلیون متر مربع می رسد که در هر مسیری که حرکت کند، پله ها و نقش های بسیار زیبا از خود به جا می گذارد. در قدیم که آب چشمه بسیار زیاد بود در وسعتی در حدود 30 هزار متر مربع، پلکان ها و نقش های بسیار زیادی وجود داشت؛ ولی در حال حاضر و به سبب خشکسالی هایی که گریبان کشور ما را گرفته است، تنها در حدود 100 هزار متر مربع آب در جریان است. جالب است بدانید که قسمت هایی که آب در آن جریان ندارد به رنگ سفید دیده می شود.

هرساله جمعیت زیادی از گردشگران و توریست ها به روستای اروست می روند تا این پدیده زیبا را از نزدیک مشاهده نمایند. این روستا چندین محله قدیمی دارد که یکی از آن ها سورت است که چشمه باداب در آن قرار دارد. این چشمه دارای دمای معتدل و آب شور است و به سبب وجود املاح و اکسید آهن برای درمان بسیاری از بیماری ها توصیه می شود. این اثر در سال 1387 به عنوان یک اثر ملی و در مرداد سال 1393 به عنوان اولین میراث طبیعی دارای حریم ایران به ثبت رسید.

دیدنی های چشمه باداب سورت


احتمالا در نگاه اول چشمه باداب سورت ساده به نظر می رسد، ولی اگر به طور دقیق به آن بنگرید، دیدنی ها و ویژگی های این اثر شما را شگفت زده خواهد کرد. در ادامه شما را با آن ها آشنا می کنیم:

پلکان رنگین کمانی


اولین چیزی که پس از مشاهده چشمه باداب سورت نظر شما را به خود جلب می کند، پلکان رنگی آن است. درباره شکل گیری این پله ها به زبان ساده باید بگوییم که آب های معدنی راه های طولانی را طی می کنند و از عمق سنگ ها راه خود را به زمین باز می کنند. پس از آن باد این آب ها را به جهات مختلف حرکت می دهد و خورشید هم باعث تبخیر آن ها می شود. به این ترتیب مواد معدنی به شکل رسوب بر روی زمین باقی می ماند و به صورت طبقه ای روی هم قرار می گیرد که نتیجه آن باداب سورت است. ولی این پایان کار نیست! چرا که آب های معدنی بر روی پلکان های تشکیل شده حرکت می کند و بر همین اساس هم مواد تشکیل دهنده از خود رنگ های بسیار زیبای طلایی، نارنجی، قرمز و کرم بر جای می گذارد و رسوبات هم باعث به وجود آمدن رنگ سفید می شود. علت شفافیت حوضچه ها پایینی هم آن است که املاح در حوضچه های بالایی ته نشین می شود.آب و هوا و بهترین زمان سفر


آب و هوای منطقه باداب سورت با توجه به تغییر فصول، متغیر است. در سردترین ماه سال به 7- درجه سانتیگراد و در گرم ترین زمان به 35 درجه می رسد. به طوری کلی بهترین زمان سفر به باداب سورت ماه اردیبهشت است. ولی با این حال فصل بهار این مکان جلوه ای زیبا دارد، فصل تابستان حوضچه های آبتنی موقعیت خوبی برای شنا است، پاییز و زمستان هم با وجود آب و هوای سرد و دسترسی سخت جلوه ای تازه از این مکان را مشاهده خواهید کرد.

آثار مشابه باداب سورت


شاید جالب باشد که در این جا با برخی مکان هایی که با باداب سورت شباهت هایی دارند آشنا شوید: کانی گراوان در شهرستان سردشت آذربایجان غربی، پاموک کاله در کشور ترکیه، باگنی سان فیلیپو در کشور ایتالیا، ایوان های طبقه ای سفید و صورتی در نیوزیلند، بایشوایتای در کشور چین، منطقه سنگ زرد در کشور ایالات متحده آمریکا، هیرو آل آگورا در کشور مکریک.

نگاهی علمی به چشمه های باداب سورت


اگر بخواهیم از نظر علمی به چشمه های آب باداب سورت مازندران نگاه کنیم باید بگوییم که باداب سورت یک چشمه پلکانی تراورتنی است. تراورتن هم در واقع نوعی سنگ آهک است که از رسوبات چشمه های آب گرم تشکیل شده و فضای اشغال شده توسط گازهای موجود در آب های گرم حفره های موجود در این سنگ را به منبع رسوب گذاری تبدیل کرده است. از ویژگی های مثبت این سنگ ها می توان به مقاومت بالای آن اشاره کرد، ولی جذب بالای آب هم یکی از معایب آن محسوب می شود. کارشناسان بر این عقیده هستند که این چشمه ها هم زمان با آخرین چین خوردگی رشته کوه البرز شکل گرفته و کم کم گسترش یافته است.

باداب سورت مازندران

نکته قابل ذکر در پایان این است که در سال های اخیر آسیب های بسیار جدی و غیرقابل جبرانی به این اثر زیبای طبیعی وارد شده است. بعضی از افراد هنگام دیدن این چشمه اقدام به تخریب آن می کنند و زخمی عمیق و ماندگار بر تن طبیعت می زنند. هنگام بازدید از این منطقه به یاد داشته باشید که این اثر طی سال های زیادی شکل گرفته است و ترمیم آن صدها سال زمان می برد. خشکسالی های اخیر هم دامن این اثر طبیعی را گرفته و آسیب های آن را دو برابر کرده است. با این وجود با رسیدن فصول باران و پرآبی امید آن می رود که باداب سورت چهره اصلی خود را بازیابد.