برای پیشگیری از لخته شدن خون در مسافرت های هوایی چه کار کنیم؟

امتیاز دهید:
1 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 1 از 5 برای پیشگیری از لخته شدن خون در مسافرت های هوایی چه کار کنیم؟ - سیمرغ 24
ایمنی درمسافرت ، یکی از دغدغه هایی است که ذهن هر گردشگری را به خود مشغول می سازد. استفاده ازانواع وسایل حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی، هرکدام میتواند تاثیرات مختلفی بر سلامت مسافران وارد کنند که حتی ممکن است جبران ناپذیر باشد.سفرهای هوایی در طولانی مدت می تواند باعث بروز مشکلات فراوانی شود. یکی از این مشکلاتی که ممکن است برای هر فرد به وجود بیاید، لخته شدن خون در برخی از اندام های بدن است که اگر به موقع شناسایی و درمان نشود، ممکن است باعث مرگ مسافر شود. باسیمرغ24 همراه باشید تا شما را با این پدیده بیشتر آشنا کنیم:


لخته شدن خون می تواند یکی از خطرهای مهم و جدی برای برخی از مسافرانی که سفر هوایی را برای مسافرت انتخاب می کنند، باشد. البته باید این نکته را هم در نظر گرفت که اکثر لخته های ایجاد شده در خون، خود را رها می کنند و این مشکل پیش نخواهد آمد.
درواقع ترومبوز وریدی عمیق، یک نوع بیماری است که براثر آن یک لخته خون در دیواره ی داخلی یک سیاهرگ عمقی تشکیل شده و باعث می شود بسته شدن نسبی یا کامل جریان خون در رگها ایجاد شود ؛ این گونه می شود که این لخته خون به ریه رفته و باعث امبولی ریه می شود.این عارضه که به "دی وی تی" نیز شهرت دارد معمولا در سیاهرگ های اندام تحتانی رخ می دهد. البته به دلایل دیگری بروز آن در اندام فوقانی هم در حال افزایش است.

دانستن این نکته هم لازم است که این حالتی متفاوت از لخته های ایجاد شده در وریدهای سطحی است و خوشبختانه در این نوع بیماری، لخته ها به ندرت رها شده و مشکل آفرین می شود. امادر مواقعی که آنها نتوانند از این رویداد جلوگیری کنند، متاسفانه انسداد کشنده ای به وجود خواهد آمد. در مثال بالا بیان کردیم که گاهی ممکن است این لخته خون به ریه منتقل شده و باعث ایجاد آمبولی ریه شود. برای آشنایی با این بیماری بهتر است با علائم آن آشنا شوید:

1- ایجاد تورم غیر معمول یا طولانی مدت در یک دست یا یک پا

2- درد ناگهانی یا حساسیت به لمس شدن

3- ملتهب شدن پوست به رنگ قرمز

این سه نشانه، شایعترین نشانه های ترمبوز ورید عمقی است که هنگام بروز این واقعه، مشاهده می شود. همچنین اگر در مواردی شبیه به این حالات، احساس کردید که نفس کشدن برای شما سخت می شود، ضربان قلب شما سریعتر از حالت معمول میزند یا ریتمی نا منظم دارد، در قسمت قفسه ی سینهی خود احساس ناراحتی کرده و همچنین سرگیجه دارید، بهتر است در این مواقع فورا به پزشک مراجعه کنید. متاسفانه آمبولی ریوی ممکن است پس از بروز ترومبوز ورید عمقی رخ دهد که با نشانه هایی مثل خونریزی یا سرفه، همراه است.

در چه افرادی افزایش خطر ابتلا به لخته شدن خون وجود دارد؟


۱. مسافران سالخورده به ویژه بالای ۶۰ سال سن.

۲. افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی مفرط.

۳. افرادی که به تازگی عمل جراحی داشته اند یا دچار آسیب دیدگی شده اند.

۴. بانوانی که از استروژن برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنند.

۵. خانم های باردار یا مادرانی که به تازگی زایمان کرده اند.

۶. افراد مبتلا به سرطان یا مبتلایانی که درمان شده اند.

۷. اشخاصی که در خانوادهی آنها سابقه ی ایجاد لخته های خون وجود داشته است.

۸. اشخاص کم تحرک و کسانی که ورزش نمی کنند.

۹. افراد مبتلا به نارساییهای قلبی، سکته ی مغزی و افزایش غلظت خون.

۱۰. افرادی که دارای کاتتر (لولهای نازک و منعطف که کاربرد پزشکی دارد)، باشند.

۱۱. اشخاص مبتلا به واریس.

هرچند احتمال لخته شدن خون بسیار پایین است و همچنین در بعضی از موارد هیچ علائمی نخواهد داشت، اما تعدادی از عواملی که به آنها اشاره شد، باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شود؛ بنابراین بهتر است که مسافرانی که از هواپیما استفاده می کنند، با راهکارهای پیشگیری از لخته شدن خون آشنا شوند.
چگونه می توان از لخته شدن خون، جلوگیری کرد؟


بهترین راهکار ممکن برای جلوگیری از لخته شدن خون، تحرک در حین پرواز است؛ بنابراین آن دسته از افرادی که احساس میکنند در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند، باید سعی کنند تا جایی که می توانند هنگام پرواز، فعالیت داشته باشند. حداقل هر یک ساعت یک بار از صندلی خود، بلند شوند و در راهروی هواپیما، راه بروند. همچنین زمانی که در حالت نشسته به سرمی برند، سعی کنند بیشتر اندام خود را حرکت دهند. مثلا پاهای خود را خم کنند، بدن خود را تا کمر خم کنند، مچ پاها و زانوها را نیز خم کنند و حرکت دهند. این حرکات را به صورت مداوم انجام دهند. بهتر است بعضی از مسافران که احتمال میدهند، در حین پرواز، دچار عارضه ی ترومبوز ورید عمقی شوند، پیش از سفر، با پزشک معالج خود، مشورت کنند تا از بروز حادثه جلوگیری کنند.
در این موارد احتمال دارد که پزشک، برای آن ها پوشیدن جورابهای فشرده سازی یا همان جوراب های مخصوص ضد ترومبوز، را تجویز کند. حتی ممکن است برای آنها داروی رقیق کننده ی خون تجویز کند تا با خیالی آسوده سفر خود را آغاز کنند.