بزرگترین هواپیمای جهان در کشور آمریکا پرواز کرد.

بزرگترین هواپیمای جهان در کشور آمریکا پرواز کرد.

به گزارش سیمرغ 24، در آسمان منطقه صحراییموهاویی در ایالت کالیفرنیای آمریکا بزرگ ترین هواپیمای جهان با نام «راک» به پرواز درآمد. این هواپیما که توسط شرکت استراتولانچ تولید شده، جنس بدنه آن از کربن مرکب است. موسس این شرکت پل الن یکی از موسسان مایکروسافت است.

این هواپیما به مدت دو ساعت در آسمان پرواز کرده و رنگ آن هم سفید است و با سلامت کامل در ایستگاه فضایی موهاویی فرود آمد. فاصله دو بال هواپیما 117 متر است و با کمک 6 موتور پرواز می کند.

جین فلوید مدیر عامل شرکت سازنده این هواپیما در بیانیه ای که منتشر کرد گفت: اولین سفر بسیار عالی بود. این سفر، ماموریت ما را برای ارائه کردن یک جایگزین سیستم های پرتاب زمینی تقویت و گسترش می دهد.

قابلیت استفاده این هواپیما برای پرتاب موشک ها و فضاپیماهایی که وزن آن ها تا 230 هزار کیلومتر و با ارتفاعی حداکثر تا 35 هزار پا می باشد. بالاترین میزان سرعت این هواپیما 305 کیلومتر و ارتفاع آن از زمین هم 5,18 بود.

پل آلن در سال 1975 با بیل گیتس در تاسیس میکروسافت همکاری می کرد و در سال 2011 با هزینه شخصی، شرکت «استراتولانچ» را تاسیس کرد. وی در ماه ژانویه سال 2018 و فقط چند دقیقه بعد از رونمایی از این هواپیما جان خود را از دست داد.

شرکت استراتولانچ اعلام کرد که می خواهد اولین موشک را از طریق این هواپیما در سال 2020 به فضا پرتاب نماید.