با تصویب لایحه جدید حمایت از حقوق معلولان در مجلس شورای اسلامی، سطح خدمات سامانه‏‌های حمل و نقل درون‌شهری و برون‌ شهری برای افراد دارای معلولیت شدید ارتقا می‌یابد.

با تصویب لایحه جدید حمایت از حقوق معلولان در مجلس شورای اسلامی، سطح خدمات سامانه‏های حمل و نقل درونشهری و برون شهری برای افراد دارای معلولیت شدید ارتقا مییابد.

به گزارش سیمرغ 24، انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به این موضوع که در تهیه لایحه حمایت از حقوق معلولان برای اولین بار از خود جامعه معلولین نظرسنجی شده است، گفت: تشکلهای حامی حقوق معلولان در شکل های مختلف به اصلاح قانون پیشین پرداختند و آن را بار دیگر مورد بازبینی قرار دادند. لایحه جدید حمایت از حقوق معلولان در مجلس در ۱۰ فصل و ۳۵ ماده به تصویب رسیده است، چرا که با وجود بهبود نسبی و قابل ملاحظه در آسایش و آرامش، ارتقای سطح خدمات حمایتی و توان بخشی افراد معلول، قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مصوب سال ۱۳۸۳ نتوانسته است انتظارات و توقعات میلیون‏ها نفر از شهروندان دارای معلولیت را برآورده نماید.

بندپی به جزئیات این لایحه درباره سامانههای حمل و نقل برای معلولان پرداخت و افزود: افراد دارای معلولیت‏های شدید و حاد میتوانند از این پس از سامانه‏های حمل و نقل ریلی و اتوبوس ‏رانی درون شهری دولتی و عمومی به صورت رایگان و از سامانه‏های برون‏شهری ریلی، هوایی و دریایی دولتی و عمومی غیردولتی به شکل نیمبها استفاده کنند.

وی در ادامه این گونه توضیح داد: با اجرایی شدن قانون جدید حمایت از حقوق معلولان، شهرداری‏ها موظف هستند جهت امکان رفت و آمد افراد دارای معلولیت‏های شدید، سامانههای حمل و نقل ویژه افراد دارای معلولیت را با تجهیز ناوگان خودروهای مناسب‏ سازی شده ایجاد نمایند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در پایان گفت: دولت وظیفه دارد در تشکیل این سامانه ها به شهرداری ها اعتبارات لازم را اعطا کند. همچنین اجرایی شدن این ماده مستلزم آئین نامه ای است که بر اساس آن توافق بین دستگاه های اجرایی صورت پذیرد. اجرایی شدن این ماده در دستگاه های دولتی منعی ندارد، اما باید با دستگاه های خصوصی یک تفاهم کاری انجام پذیرد.