بلیط چارتر

امتیاز دهید:
3 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5 بلیط چارتر
بلیط چارتر

زمانی که شما قصد رفتن به مسافرت را دارید و میخواهید برای خرید بلیط هواپیما اقدام کنید حتما در جستجوهای خود به واژه " بلیط چارتر" برخورد کرده اید و این نکته را می دانید که بلیط هواپیمای چارتری نسبت به بلیط های سیستمی ویژگی های بهتری دارند. اما منظور از این بهتر بودن چیست و چگونه می توانیم از این بهتر بودن به نحو احسن استفاده کنیم؟
ما در اینجا اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم تا با شرایط بلیط و پروازهای چارتری بهتر و بیشتراز قبل آشنا شوید:معنای لغوی بلیط چارتر هواپیما


چارتر"charter " در لغت به معنی دربست و یک جا کرایه کردن است. در واقع چارتر به شرایطی گفته می شود که در آن بخشی از صندلی های یک هواپیما ، قطار، اتوبوس و یا حتی اتاق های یک هتل به صورت یک جا اجاره داده می شود. پس در اینجا متوجه می شویم که چارتر فقط مخصوص بلیط هواپیما نیست و در موارد مختلف کاربرد دارد. اما ما در اینجا با مبحث بلیت هواپیمای چارتری سرو کار داریم.
زمانی که میخواهیم بلیط هواپیمای چارتری تهیه کنیم در واقع مبلغ کمتری را نسبت به زمان های دیگر پرداخت می کنیم. درست مثل خرید عمده و خرید جزیی یک کالا؛ در خرید عمده شما مبلغ کمتری را نسبت به خرید خرد پرداخت می کنید، به این ترتیب سود بیشتری هم نصیبتان می شود. در بلیط های چارتری هم سود بیشتری نصیب شما و هم نصیب فروشنده بلیط خواهد شد و در مجموع در هزینه ها صرفه جویی می شود.
اکنون که با مفهوم لغوی واژه چارتر آشنا شدیم به معرفی کاربردهای آن در پروازهای هواپیمایی می پردازیم:
بلیط چارتر نوعی از بلیط پروازهای هواپیمایی است که توسط آژانس های مسافرتی به فروش می رسد؛ به این ترتیب که معامله ای بین شرکت های هواپیمایی و دفاتر فروش بلیط صورت می پذیرد. شرکت های هواپیمایی بخشی از ظرفیت خود را به این دفاتر اجاره می دهند و مسئولیت فروش هم به عهده همین آژانس های مسافرتی است. در این روش به شرکت های هواپیمایی (ایرلاین ها) که تمام یا بخشی از صندلی های پروازش را اجاره می دهد "چارتر دهنده" و به آژانس مسافرتی که این صندلی ها را اجاره می کند "چارتر کننده" می گویند.

خرید بلیط چارتر


حال اگر شما قصد خرید بلیط چارتر را دارید نمی توانید آن را مستقیم از شرکت های هواپیمایی تهیه نمایید بلکه باید به آژانس های مسافرتی که چارتر کننده هستند مراجعه کنید. بد نیست این نکته را هم بدانید که بهای بلیط را هم همین آژانس های مسافرتی تعیین می کنند؛ زیرا که مسئولیت کامل فروش بلیط برعهده آنهاست. به این ترتیب اگر چارتر کننده موفق به فروش همه ظرفیتی که اجاره کرده است نشود شرکت های هواپیمایی یا چارتر دهنده هیچ گونه تعهدی نسبت به این امر ندارند و تمام اجاره خود را به طور کامل دریافت می کنند. شاید دلیل اینکه نرخ بلیط های چارتری ثابت نیست همین موضوع باشد که آژانس ها بسته به شرایط موجود و در خواست مسافران قیمت ها را دچار نوسان میکنند تا بتوانند تمام ظرفیت خود را به فروش برسانند.
نکته قابل توجه این است که معمولا هر چه به زمان پرواز نزدیک تر می شویم قیمت بلیط چارتر ارزان تر می شود. زیرا این ترس در آژانس های مسافرتی که چارتر کننده هستند وجود دارد که نتوانند تمام بلیط های اجاره ای خود را به طور کامل به فروش برسانند؛ برای همین قیمت بلیت را کاهش می دهند. اما عکس این موضوع هم وجود دارد و آن زمانی است که تقاضا برای خرید بلیط های چارتری زیاد است . معمولا در زمان عید نوروز یا تعطیلات تابستانی و یا مناسبت های مذهبی و ملی که تعداد مسافران رو به افزایش است قیمت بلیط های چارتری هم افزایش پیدا میکند.
البته در پرواز های برخی مسیرهای پر تردد داخلی مثل تهران- کیش یا تهران - مشهد و یا پرواز های خارجی مثل تهران- دوبی یا تهران - استامبول که تقاضا برای خرید بلیط هواپیمای چارتر زیاد است معمولا بلیط آن ها به صورت سالانه توسط آژانس های مسافرتی خریداری می شود و شما می توانید بلیط سفر خود را با ارزان ترین قیمت تهیه فرمایید. البته این شرایط در برخی مواقع سال مثل عید نوروز که تقاضا زیاد است ممکن است وجود نداشته باشد و حتی بلیط ها گران تر از حد معمول خود به فروش برسند.

ویژگی بلیط های چارتری


بزرگترین ویژگی بلیط های چارتری متغیر بودن قیمت آنهاست. این مزیت به نفع مسافرانی است که این گونه بلیط ها را تهیه می کنند، چرا که آنها می توانند با کمی جستجو و صرف وقت و استفاده از مشاوره افرادی که در این زمینه خبره هستند از زمان کاهش قیمت ها آگاهی پیدا کنند و به این ترتیب ارزان ترین بلیط چارتری را برای خود خریداری نمایند. اگر مدتی وقت خود را در این راه صرف کنید از زمان های کاهش قیمت بلیط آگاه می شوید و میتواننید پیش بینی کنید که چه زمانی میتوان مبادرت به خرید بلیط ارزان نمود.
در اغلب اوقات آژانس های مسافرتی تلاش می کنند برای آنکه متحمل ضرر نشوند بلیط های خود را با سود کم و با روش های مختلف تبلیغاتی و اطلاع رسانی های گوناگون به فروش برسانند. در این مواقع است که شرایط ایده آل خرید بلیط هواپیما برای شما فراهم می شود. مثلا در مواقعی از سال مانند اسفند ماه که مردم بیشتر درگیر کارهای مربوط به عید نوروز و امور مرتبط با خانه داری هستند شما می توانید با یک جستجوی ساده وسریع و سر زدن به سایت های فروش بلیط هواپیما از جمله سیمرغ 24 اقدام به خرید بلیط تهران – کیش نمایید و روزهای خوش پایان سال را به همراه خانواده در سواحل نیلگون و آرام خلیج فارس بگذرانید و لحظات خاطره انگیزی را به ثبت رسانید. این شرایط در مواقع دیگرسال مانند نیمه دوم فروردین ماه هم وجود دارد که مسافرت های نوروزی به پایان رسیده و شما می توانید با یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده سفری زیارتی به مشهد مقدس داشته باشید و درجوار آرامگاه امام رضا (ع) لحظاتی معنوی را سپری نمایید.
پس به طور خلاصه می توان گفت که بلیط چارتر در فصلهای کم سفر یا زمان نزدیک به تاریخ پرواز مقرون به صرفه است و می توانید به جای آنکه سراغ گزینه بلیط های سیستمی بروید، بلیط چارتر را برای خود انتخاب نمایید.
اصطلاح "تور لحظه آخری " هم به همین جریان گفته می شود. کافی است که شما همیشه وسایل سفرتان مهیا باشد تا با سر زدن به سایت های خرید بلیط ،ارزان ترین و با کیفیت ترین پرواز چارتری را برای خود انتخاب کنید. این مسئله هم به نفع آژانس های هواپیمایی و هم به نفع مسافران است .زیرا به این ترتیب چارتر کننده ها موفق به فروش بلیط های خود شدند و مسافران هم توانستند آنها را به پایین ترین قیمت ممکن خریداری نمایند.
از جمله معایب بلیط های چارتری این است که آنها قابلیت استرداد، لغو، کنسلی و یا تغییر زمان پروازرا ندارند. یعنی بر خلاف بلیط های سیستمی شما نمیتوانید به راحتی بلیط خود را کنسل یا تاریخ آن را تغییر دهید؛ اگر این شرایط هم وجود داشته باشد باید بهای سنگینی برای این کار پرداخت شود که گاه برابر با کل قیمت بلیط است. همچنین اگر در پرواز با بلیط های چارتری کودک 2 تا 12 سال همراه خود دارید بهای بلیط آن ها هم باید مانند بزرگسالان پرداخت شود در حالی که با پروازهای سیستمی مبلغ کمتری را باید بپردازید.

مفهوم هواپیمای چارتر چیست؟


هواپیماهای چارتر، از لحاظ اندازه کوچک تر هستند و قابلیت جابجایی کمتر از ۱۰ نفر مسافر را دارند. این هواپیماها، فضایی کاملا خصوصی را برای مسافر فراهم میکنند و به مراتب لوکستر و راحتتر از دیگر هواپیماهای مسافرتی هستند. هواپیماهای چارتر معمولاً توسط شخصیتهای مهم، به ویژه تجاری و سیاسی جهت تسریع و تسهیل روند پرواز اجاره میشوند.


انواع چارتر


1-چارتر کامل یا full charter
2-چارتر صندلی یا seat charter
در حالت اول کلیه صندلی های یک هواپیما در یک مدت خاص توسط چارتر کننده اجاره می شود اما در حالت دوم تنها تعداد محدودی از صندلی های هواپیما در اختیار آژانس مسافرتی قرار می گیرد. البته چارتر صندلی خود به سه دسته تقسیم می شود که عبارتند از: 1- سیت چارتر به صورت شناور (چارتر شناور) 2- سیت چارتر بک تو بک(اجاره صندلی به صورت رفت و برگشت) 3- سیت چارتر به صورت مشخص(اجاره صندلی های مشخص شده).

سیمرغ 24


گاهی برای افراد مختلف پیش آمده که بلیط هواپیما را از سایت های نامعتبر خریداری کرده اند و زمانی که وارد فرودگاه شده اند پرواز آنها اصلا موجود نبوده ویا اسمشان در لیست پروازوجود نداشته که همین امر باعث به وجود آمدن مشکلات فراوانی برای آنها شده است.
راحت ترین کار برای خرید بلیط هواپیمای چارتری یا سیستمی این است که به سامانه سیمرغ 24 مراجعه و بهترین و ارزان ترین بلیط ها را برای خود خریداری فرمایید؛ زیرا که این سامانه تنها بلیط های مربوط به چارتر کننده های معتبر را ارائه می دهد. کافی است وارد سامانه سیمرغ 24 شوید و با انتخاب شهر مبدا و مقصد وهمچنین با لحاظ کردن فیلتر های موجود انتخاب سریع و ایمنی داشته باشید و از سفر در کنار خانواده خود نهایت لذت را ببرید!