محققان دانشگاه ام آی تی یک سامانه جدید خورشیدی یخ زدایی ساخته اند که از یخ زدن و از کار افتادن خطوط انتقال برق، موتور هواپیماها و توربین های بادی جلوگیری به عمل می آورد.

محققان دانشگاه ام آی تی یک سامانه جدید خورشیدی یخ زدایی ساخته اند که از یخ زدن و از کار افتادن خطوط انتقال برق، موتور هواپیماها و توربین های بادی جلوگیری به عمل می آورد.

به گزارش سیمرغ 24، تا قبل از این از مواد سمی و شیمیایی برای ذوب کردن یخ بال هواپیماها و پره های هلکوپترها در شرایط یخبندان بسیار سخت استفاده می شد. همچنین در مواردی از پوشش گرافن بر روی مواد و اشیای حساس استفاده می شد تا با عبور جریان برق از آنها یخ آب شود و هواپیما یا دکل برق بتواند به شرایط عادی و قبل خود بازگردد.

این فناوری جدید ابداع شده توسط دانشگاه ام آی تی یک ابزار یخ زدایی بسیار پیشرفته است که تنها از نیروی خورشید یا نور مصنوعی لامپ و غیره به منظور ذوب کردن یخ استفاده می نماید و به همین خاطر هم در شب قابل استفاده است.

این سیستم تشکیل شده از ماده ای سه لایه است که تشعشعات خورشیدی را جمع آوری کرده و آن را به گرما تبدیل می کند و سپس این گرما را در کل سطح محصول هدف پخش کرده تا یخ آن ذوب شود. محققان می گویند که رویکرد یادشده بهتر از رویکردهای مشابه آن است و با سرعت و دقت بهتر، حداقل آسیب را به سطوح یخ زده و عملکرد آنها وارد می نماید.

لایه بالایی این سیستم نور خورشید را جذب کرده و به تشعشعاتی که گرما تولید می کند، تبدیل می نماید. به گفته تیم سازنده مواد مورد استفاده در این لایه می تواند ۹۵ درصد از نور خورشید را جذب نماید. لایه دیگر از جنس آلومینیوم است و تنها ۴۰۰ میکرومتر ضخامت دارد و برای پخش گرما به کار می رود تا یخ تمام سطح منطقه مورد نظر ذوب شود. لایه سوم نیز یک پوشش ساده حفاظتی است که وظیفه هدایت آب ناشی از ذوب یخ را بر عهده دارد و جلوی فرار گرما را می گیرد. مواد مورد استفاده برای تهیه این ابزار ارزان قیمت و در دسترس توصیف شده اند.