پروازهای اعزامی حج امسال در یک دوره زمانی ۲۸ روزه از 28 تیرماه امسال آغاز خواهد شد.

به گزارش سیمرغ 24 و بر اساس اخبار به دست آمده از ۲۸ تیرماه امسال نخستین پروازهای رفت حجاج ایرانی به اجرا در می آید و این فرآیند تا ۲۴ مرداد ماه ادامه خواهد داشت. همچنین براساس اعزام شرکت فرودگاهها عملیات برگشت حاجیان ایرانی نیز از ۳ شهریورماه آغاز شده و تا ۲۲ همان ماه ادامه خواهد داشت.

طبق برنامه ریزی های انجام گرفته نخستین پروازهای اعزامی حج از کشور ایران از فرودگاه شهرهای اهواز، بوشهر، امام خمینی (ره) و مشهد خواهد بود و آخرین پروازها نیز در فرودگاه تبریز انجام می پذیرد. در پروازهای برگشت به ایران نیز اولین پرواز به فرودگاه بوشهر رفته و آخرین پروازها در فرودگاههای بیرجند، تبریز، امام خمینی (ره) و گرگان به زمین خواهد نشست.

شرکت فرودگاهها هم اعلام کرده که در عملیات حج سال جاری ۲۰ فرودگاه فعالیت خواهند کرد که در این میان فرودگاه امام خمینی (ره) تهران با جابه جایی بیش از ۲۲ هزار زائر ایرانی فعال ترین و فرودگاه رشت با جابه جایی ۴۹۳ نفر کمترین تعداد پرواز را به خود اختصاص داده اند. امسال ۸۵ هزار زائر ایرانی از فرودگاههای کشور ایران عازم عربستان سعودی خواهند شد.

شرکت فرودگاهها اعلام کرده که به منظور مدیریت پروازهای حج که در یک بازه زمانی کوتاه مدت انجام خواهد شد برنامه ریزی ویژه ای تدارک دیده شده است و به منظور رفاه حال مستقبلان نیز شرایطی در نظر گرفته میشود که در جریان جلسات هماهنگی در هفته های آینده نهایی و به اطلاع مردم خواهد رسید.

در پی تشدید اختلافات میان دولت ایران و عربستان سعودی، پروازهای حج ایران در سال 94، متوقف شد و پس از آن با انجام مذاکراتی میان دو طرف بنا شد که امکان اعزام حاجیان ایرانی برای حج واجب فراهم شود.

حجاج ایران از سال گذشته بار دیگر توانستند برای انجام اعمال حج به مکه و مدینه سفر نمایند. پس از بالا گرفتن اختلافات، سفرهای حج عمره زائران ایرانی به کشور عربستان سعودی متوقف شده است.


خبرهای مرتبط:


حداکثر اقامت زائران "حج تمتع" در مدینه ۶ روز است
اعزام 43 هزار زائر مدینه اول به حج از 27 تیر تا 19 مرداد