دلیل باز بودن پنجره های هواپیما قبل از بلند شدن

امتیاز دهید:
1 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5 دلیل باز بودن پنجره های هواپیما قبل از بلند شدن - سیمرغ 24
سوالی که شاید برای بسیاری از مسافرانی که کنار پنجره هواپیما نشسته اند پیش می آید این است که چرا مهمانداران از آنها تقاضا می کنند که کاور پنجره های هواپیما را باز کنند در حالی که ممکن است نور آفتاب به چشم آن ها آسیب برساند؟

این تقاضا در بسیاری از اوقات باعث ناراحتی مسافر از مهمانداران می شود اما دلیل کاملا منطقی و اصولی در پس این کار نهفته است. قبل از پرداختن به علت این کار، خوب است نکته ای را در مورد کار مهمانداران بیان کنیم و آن این است که آنها آموزش دیده اند که در کمتر از نود ثانیه همه مسافران را از درب های قابل استفاده در حالت اضطراری و خطر خارج نمایند.


با اطلاع از نکته بالا حال برگردیم به مبحث اصلی یعنی کاور پنجره. هنگامی که مسافر کاور پنجره هواپیما را به علت نور خورشید پایین می دهد، چشم سرنشینان به نور کم موجود در فضا عادت میکند و در نهایت مردمک چشم گشاد می شود. حال چنانچه اگر وضعیت از حالت عادی به دلایل مختلفی به حالت اضطراری تغییر پیدا نماید مسافران باید هر چه سریعتر هواپیما را تخلیه کنند و در این زمان است که مردمک چشم سرنشینان به نور کم عادت کرده و هنگامی که آنها جلوی درب خروج قرار می گیرند نور خورشید مانع دید واضح آنها می شود. این موضوع باعث می شود که شخص کمی مکث و تعلل کرده تا مردمک چشم مجددا به حالت قبل تغییر پیدا کند و شروع به کوچک شدن نماید. این پدیده باعث اختلال در روند تخلیه مسافران می شود و می تواند برای جان آن ها خطر آفرین باشد.

از آنجایی که بیشترین حوادث هوایی در زمان نشستن و برخاستن هواپیما اتفاق می افتد و احتمال وقوع وضعیت اضطراری در این زمان ها بیش از مواقع دیگر است؛ لذا مهمانداران از سرنشینان هواپیما می خواهند که کاور پنجره باز باشد. با باز ماندن کاور پنجره چشم مسافر به نور بیرون عادت می نماید تا در حالت اضطراری و خطر های احتمالی روند تخلیه کند نشود و ایمنی آنها حفظ گردد.

نکته قابل توجه آن است که همین موضوع در پرواز هایی که در شب انجام میشود نیز صادق است. مهمانداران در هنگام برخاستن و نشستن هواپیما در شب، نور داخل کابین را کاهش می دهند تا چشم مسافران به نور کم بیرون عادت داشته باشد. همچنین دلیل دیگر این خواسته مهمانداران این است که هم مسافران و هم خود آنها بتوانند بیرون هواپیما را ببینند و به آن اشراف کامل داشته باشند تا در صورت بروز خطرهای احتمالی مانند نشت سوخت، جرقه، دود و یا آتش، مسافران یا مهمانداران به موقع مطلع شده و به خلبان ها اطلاع دهند. این کار باعث می شود تا خلبان ها و خدمه هواپیما تصمیمات لازم را اتخاذ نمایند و اگر مجبور به تخلیه اضطرارى مسافران شدند؛ با اطلاع از شرایط بیرون هواپیما، برنامه ریزى و بازنگری درستى در جهت استفاده صحیح از زمان داشته باشند. این تمهیدات باعث می شود آنها بتوانند درب اضطراری امن تری را برای تخلیه مسافران انتخاب نمایند تا ایمنی آنها به خطر نیفتد.
پی نوشت: انقباض و انبساط ماهیچههای عنبیه باعث تنگ و گشاد شدن سوراخ مردمک میشود. در مرکز عنبیه چشم روزنه گرد سیاهی به نام مردمک وجود دارد که مقدار نوری را که وارد چشم می شود تنظیم می کند. تنظیم خودکار اندازه مردمک چشم نسبت به نور وظیفه این دو ماهیچه ای است که در عنبیه قرار دارد. در محیط های کم نور، ماهیچه گشاد کننده اندازه مردمک را بزرگ می کند تا نور بیشتری وارد چشم شود و در مکان هایی که نور آنها زیاد است ماهیچه تنگ کننده اندازه آن را کوچک تر می کند تا مانع ورود نور زیاد به چشم شود. اوقاتی که چشم از فاصله نزدیک به یک شی نگاه می کند اندازه مردمک کوچک تر می شود تا تصویر دقیق تر و بهتری از آن بر روی شبکیه متمرکز گردد.