ده چیزی که هرگز در مسافرت خارجی استفاده نکنید

امتیاز دهید:
3 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 3.7 از 5 ده چیزی که هرگز در مسافرت خارجی استفاده نکنید - سیمرغ 24
در ابتدا توجه داشته باشید که سفر کردن به خارج ازکشور به آسانی خریدن بلیط و سوارهواپیما شدن نیست. مهم نیست به کجا میروید ولی نکته ای که باید به آن توجه کنید نوع پوشش شماست. یعنی لباس پوشیدن شما طوری باشد که ( به عنوان یک توریست ) جلب توجه نکند. علاوه بر لباسهایی که نباید از آنها استفاده کنید مثل ترکیب تی شرت و کلاه بیسبال و کتانی سفید، باید آداب و رسوم و اعتقادات کشوری را که به آن سفر می کنید را هم در نظر داشته باشید.


لیسا مونیکما کسی که همواره در سفرهای مختلف است میگوید: "حس ماجراجویی من را به عنوان یک زن تنها به کشورهایی کشانده که مذهب رسمی شان اسلام و یا مسیحیت بوده است. من همیشه ساده لباس میپوشم اما پس از سفرهای بسیار و ملاقات با مسافران و افراد بومی بسیار که از فرهنگ های متنوعی برخوردار بودند اهمیت احترام به رسوم در طرز لباس پوشیدن برایم بیشتر روشن شده است".
وقتی میخواهید برای سفر بعدی خود آماده شوید بهتر است این 10 چیز را در کمدتان نگه دارید و همراه خود نبرید!

لباسهایی که از نظر شرعی نشانه بی عفتی است


در کشورهایی که اعتقادات مذهبی شدیدی دارند بهتر است که در انتخاب لباس خود دقت بیشتری به خرج دهید، مثلا در کشورهای خاورمیانه! در چنین کشورهایی استفاده خانم ها ازدامن کوتاه، انواع تاپ، بلوز آستین کوتاه، شلوارک و حتی لباسهایی که بدن نما باشند و یقه باز داشته باشند مجاز نیست. پوشیدن شلوار و دامن بلند میتواند گزینه مناسبی باشد. در بیشتر کشورهای خاورمیانه و یا در هنگام ورود به کلیسا یا دیگر اماکن مقدس مردان نباید شلوار کوتاه و تاپ بدون آستین بپوشند. خانم ها هم بهتر است برای احتیاط یک شال همراه خود داشته باشند.این یک قانون است که مسافران برای ورود به کلیساها و اماکن مذهبی دیگر باید شانه ها و زانوهایشان پوشیده باشد تا کسی به آنها نگاه نکند تا از ورودشان جلوگیری نشود. همچنین بهتر است که پاها پوشیده باشد و برای اینکه خیالتان راحت باشد بلوز آستین بلند پوشید و مردها هم نگذارند موهای سینه شان بیرون باشد.

کفش کتانی و کفش جلوباز


اروپایی ها کفش کتانی را فقط برای ورزش می پوشند. کفش سفید تنیس و صندل راحتی برای اسپانیایی ها و ایتالیایی ها خوشایند نیست. بهتر است به جای اینها از کفش های چرمی راحتی که واکس خورده و تمیز است برای راه رفتن و پیاده روی در شهر استفاده کنید.
برای اینکه پاهایتان از گزیده شدن توسط حشرات و یا زخم شدن در زمینهای شنی در امان باشد بهتر است از کفش های جلو بسته استفاده کنید. یک متخصص ارتباطات در پلنت وایلد لایف به نام تالیا سالم میگوید : " پوشیدن کفش جلوباز در سفر به مکانهایی که امکان عفونت وجود دارد بهداشتی نیست".

شلوار کوتاه، عرقگیر و دمپایی


آمریکایی ها عاشق شلوارک هایشان هستند، اما در بیشتر فرهنگ ها مردم با شلوارک بیرون نمی روند، فرقی هم نمی کند چه فصلی باشد یا چقدر به خط استوا نزدیک باشند. بهتر است درسواحل، پارک، باشگاه تنیس و مسیرهای پیاده روی از شلوارک استفاده کنید. روش لباس پوشیدن راحت ما برای بیشتر مردم خارجی سوال برانگیز است. شما به ندرت مردم بومی یک شهر یا کشور را میبینید که شلوارک بپوشند مگر اینکه بخواهند فوتبال بازی کنند!

همچنین از پوشیدن عرقگیرهای رکابی و دمپایی های نامناسب هم خودداری کنید .اینکه شما با پوشیدن این ست (شلوارک، عرقگیر و دمپایی) احساس راحتی می کنید امری جداست اما مطمئن باشید دیگر همسفران شما با این سبک لباس پوشیدن شما مشکل خواهند داشت و قطعا آن را باعث سرافکندگی و شرمساری خود می دانند.

زیور آلات گران بها و پر زرق و برق


هرگزدر سفر خارجی از جواهرات قیمتی و و گران بها استفاده نکنید مگر اینکه بخواهید حلقه الماس شما، مروارید هایتان و ساعت قیمتی تان در کلکسیون شخص دیگری نگهداری شود. از آنجایی که نیاز نیست در طول سفر جواهرات خود را به کسی نشان دهید پس بهتر است آن ها را در خانه بگذارید.

تصاویر مذهبی یا عکس های مربوط به ملل مختلف


از لباسهایی با علایم ورزشی، مذهبی یا ارتشی، کلمات مقدس، پرچم ملل و هر کلمه یا علامتی که به زبانی نوشته شده است که معنی آن را متوجه نمی شوید دوری کنید.لزومی ندارد در طول سفر وارد بحث های اعتقادی شوید. همچنین بهتر است زیورآلاتی که علایم مذهبی دارند حتی گردنبند صلیب راهمراه خود نداشته باشید. اگر مجبور به پوشیدن آنها هستید طوری زیر پیراهنتان مخفی کنید که دیده نشود.

رنگ های روشن


از رنگها و طرح های جیغ و پررنگ دوری کنید. از مدلها و رنگهای مطمئن تر مثل آبی، آبی نفتی، کرم تیره و طوسی استفاده کنید. در کل لباسهایی با سایز مناسب و کلاسیک و شیک بپوشید. شما میخواهید شبیه مردم باشید و قطعا نباید جلب توجه اضافی کنید. (و هیچ چیز بیشتر از یک تاپ سبز فسفری باعث جلب توجه نمی شود) !

رنگ های نا مناسب


درکشورهای غربی در مراسم تدفین و ترحیم رنگ مشکی میپوشند اما در نقاطی از آسیا رنگ سفید نشانه عزاست. در ضمن از پوشیدن لباس آبی یا مشکی در آفریقای مرکزی بپرهیزید چراکه رنگ مورد علاقه پشه های بزرگ تسه تسه است، پس مراقب باشید.

شلوار جین


اگر از یک کارخانه یا یک منطقه روستایی دیدن میکنید یا از یک مکان گردشگری که افراد محلی در آنجا شلوار جین میپوشند پس پوشیدن شلوار جین امری عادی است. البته شلوار جینی که میپوشید باید اندازه اش مناسب و صاف و مرتب باشد، حتی بهتر است از رنگ آبی تیره یا مشکی استفاده کنید. شلوارهای بگی، پاره و زاپ دار، و حتی جین کشی تنگ در خارج از آمریکا مرسوم نیست.

کیف کوله پشتی


اگر قصد دارید تابستان راهی اروپا شوید پس حتما یک کوله پشتی همراه خود داشته باشید. قطعا یک کیف کولی بزرگ از چمدان چرخ دار در هنگام سوار و پیاده شدن از قطاریا هواپیما و طی مسافت بهتر است. اما یک کیف دستی کوچک هم با خود داشته باشید برای گشت وگذار روزانه در شهر. هر نوع کیف کولی، بزرگ یا کوچک شما را به عنوان توریست معرفی می کند.دوربین


یک عکس بگیرید و دوربینتان را کنار بگذارید. همین کافی است تا شما به عنوان توریست معرفی شوید. حتما نباید دوربین بزرگی را از گردن خود آویزان کنید، این کار ممکن است دوربین شما را طعمه سارقان کند.

چند نکته مهم

پوشیدن لباس مناسب در خارج از کشور کمک میکند شبیه مردم کشور میزبان شوید و از هم نشینی گرم تر با آنها برخوردار شوید. پس اگر در انتخاب شک دارید دقت کنید که مردم محلی چه میپوشند . یک متخصص در سفر به نام جان اسکالا می گوید: "بهتر این است که مسافر از یک فروشگاه لباس فروشی محلی چند دست لباس تهیه کند سپس هیچ کس او را به چشم توریست نمی بیند".


علاوه بر اینکه به پوششتان دقت میکنید کارهای دیگری هم هست که با انجام آنها کمتر شبیه توریست ها می شوید. مثلا اگر میخواهید سوغات بخرید از کیسه های پلاستیکی استفاده نکنید که شما را شبیه غریبه ها میکند. هر چه را که میخرید آنها را در کیف دستیتان جا دهید. همچنین میتوانید از فروشنده در خواست کنید وسایل بزرگتر را به هتلتان بفرستد.


نکته دیگر اینکه کاری کنید که به نظر برسد میدانید دارید چه کار میکنید وبه کجا میروید حتی اگر مجبوربه وانمود کردن به این کار شوید. متیو ریمز مسافری که چند سال پیش اروپا را گشته می گوید: "وقتی وسط خیابان ایستاده اید و سردرگم به نظر میرسید یا بدتر از آن دارید نقشه تان را باز میکنید با صدای بلند دارید اعلام میکنید که یک توریست هستید. در عوض به یک کافه یا جایی شبیه آن بروید تا وقت داشته باشید خودتان را جمع و جور کنید".


حالات دست شما هم در مکان های مختلف حامل معانی متفاوتی است، برای مثال در بنگلادش و برخی کشورهای آسیایی نشان دادن شست دست توهین به حساب می آید از آنجایی که شما نمیدانید علایم مختلف دست در کشورهای دیگر چه معنایی میتواند داشته باشدبرای اینکه به کسی توهین نشود بهتر است از آنها استفاده نکنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد ژست های مختلف و ممنوعه هر قوم و ملتی می توانید به سایت زیرمراجعه کنید:


CultureCrossing.net