رودهای اروپا، مظهر زیبایی قاره سبز

امتیاز دهید:
25 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.2 از 5 رودهای اروپا، مظهر زیبایی قاره سبز - سیمرغ 24
رودهای اصلی قاره اروپا مانند رود ولگا، رود دانوب، رود سن، رود راین و... علاوه بر نقش مهمی که در اقتصاد بعضی از کشورها ایفا می کنند، موقعیت مناسبی را هم برای گردشگران و توریست ها به وجود می آورند.

رودهای مهم و بسیار زیادی در قاره اروپا جریان دارد که بعضی از آن ها مرز بین کشورهای مختلف را تشکیل می دهد، بعضی دیگر از این رودخانه ها در صنعت کشاورزی یا صید ماهی های خوراکی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین تعداد زیادی از این رودها هم دارای مواد معدنی غنی و ترکیبات آلی هستند و تنگ دره یا آبشارهای مختلفی در مسیر آن ها قرار گرفته است که زیبایی خاص و منحصر به فردی به طبیعت این کشورها بخشیده است. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که رودهای مهم و فراوان دیگری در سراسر جهان وجود، اما در این مقاله ما به معرفی 8 رود مهم قاره سبز می پردازیم، پس با ما همراه باشید:

ولگا


رود "ولگا" طولانی ترین رودخانه قاره اروپا محسوب می شود که در غرب کشور روسیه در جریان است. جریان این رودخانه طویل از "تپه های والدای" شروع می شود و مسیری 3690 کیلومتری را طی می کند و در پایان هم به دریای خزر سرازیر می شود. همچنین دلتای رود ولگا در حدود 500 کانال کوچک و جویبار را هم در برمی گیرد و قسمت زیادی از این رود در طول سه ماه فصل زمستان دچار یخ زدگی می شود. علاوه بر این، شهر "یاروسلاول" نیز در آبگیر این رود قرار گرفته که از لحاظ تاریخی و فرهنگی حائز اهمیت فراوانی است و یکی از جاذبه های گردشگری کشور روسیه محسوب می شود.دانوب


دومین رود اصلی در قاره اروپا "دانوب" است که از "جنگل سیاه" در کشور آلمان آغاز می شود و تا "دریای سیاه" ادامه پیدا می کند. دلتای رود دانوب دومین دلتای بزرگ در سراسر جهان محسوب می شود و چیزی در حدود پنج هزار گونه از گیاهان و جانوران مختلف را در برمی گیرد. این رودخانه طویل مرز بین 10 کشور اروپایی را تشکیل می دهد و در طی مسیرش از شهرهای مهمی مانند بلگراد، وین، بوداپست و براتیسلاوا و... گذر می کند. اما نکته جالب آن است که پایتخت کشور مجارستان یعنی شهر بوداپست را "ملکه دانوب" می نامند؛ زیر در حدود یک سوم از این رودخانه در این کشور در جریان است. همچنین از 300 انشعاب گوناگون دانوب، 30 مورد از آن ها قابل کشتیرانی هستند که این یک امتیاز مهم محسوب می شود.

البه


"البه" یکی از رودهای مهم اروپای مرکزی محسوب می شود که به عنوان یک آبراه تجاری اهمیت فراوانی برای کشور آلمان دارد. این رود از کوه های "کرکونوشه" در شمال کشور جمهوری چک سرچشمه می گیرد و تا منطقه "بوهم" ادامه پیدا می کند و پس از آن هم وارد کشور آلمان می شود. این رودخانه زیبا، بعد از عبور از شهر کوکسهاون در نهایت وارد دریای شمال می شود. همچنین این رود دو شهر توریستی "پراگ" در جمهوری چک و "درسدن" در آلمان را به هم متصل می نماید.راین


رودخانه زیبا و دوست داشتنی "راین" هم به دریای شمال می ریزد و در مسیر حرکتش از 6 کشور سوئیس، اتریس، هلند، فرانسه، آلمان و لیختن اشتاین گذر می نماید. در واقع باید بگوییم که این رود در مرز بین دو کشور فرانسه و آلمان قرار گرفته است. سرچشمه رود راین از کشور آلمان است و طولانی ترین رود در این کشور محسوب می شود. مرتفع ترین قله های دنیا در نزدیکی رود راین و در میان دو شهر "کوبلنتس" و "بینگن" قرار گرفته است. جالب است بدانید که شهرهایی مانند کلن و استراسبورگ در سواحل این رود قرار گرفته اند و این امکان برای بازدید کنندگان فراهم است تا از تورهای گشت تفریحی که برای گردشگران در نظر گرفته شده است استفاده نمایند و خاطره ای خوش را برای خود به ثبت برسانند.

سن


یکی از زیباترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری و توریستی کشور فرانسه رود "سن" است که می توانید انعکاس شهر رویایی پاریس را در آن مشاهده نمایید. بر روی این رودخانه 32 پل قرار دارد که هر کدام از آن ها دارای زیبایی های منحصر به فردی هستند. این پل ها در دوره های زمانی مختلفی ساخته شده اند، اما قدیمی ترین آن ها "پل هنر" و " پل پونت نوف" به معنی "پل جدید" هستند که از جمله پل های قدیمی بر روی رود سن محسوب می شوند. در اطراف سواحل رود سن رستوران های شناور و کافه های مختلفی وجود دارد که مردم اوقات فراغت خود را در آن ها می گذرانند. اما اگر می خواهید لذت یک بعدازظهر خوش آب و هوا را برای خود تکمیل کنید، بهتر است لذت قایق سواری را تجربه نمایید تا بتوانید از مناظر اطراف بهره کامل ببرید. رود سن به "کانال انگلیس" یا "کانال مانش" در منطقه "لو آور" می ریزد.دن


رود "دن" یکی از رودهای اصلی و مهم کشور روسیه و پنجمین رودخانه طولانی در قاره اروپا محسوب می شود. "کازاک های دن" که تقریبا در تمامی جنگ های مهم کشور روسیه حضور داشتند، در سواحل پایینی این رود سکونت دارند و رمان بسیار معروف و پر فروش "دن آرام" اثر نویسنده بزرگ "میخاییل شولوخف" به زندگی این مردم اختصاص دارد. رود دن مسافتی در حدود 1870 کیلومتری را طی می کند و پس از عبور کردن از بخش جنوبی مسکو به رود ولگا می رود و سرانجام وارد "دریای آزوف" می شود.

تاقوس


پیشرفت اقتصادی نوین در دو کشور اسپانیا و پرتغال مدیون وجود رودخانه "تاقوس" یا "تاخوس" است. این رودخانه زیبا و پر آب از این دو کشور عبور می کند و در مسیرش از دره های باریک و پر از پیچ و خم و همچنین تنگه های پر عمق می گذرد و سر انجام در نزدیکی پایتخت پرتغال یعنی لیسبون به دریای اطلس می ریزد.آر


رود "آر" یکی از انشعابات رودخانه راین است و بلندترین رودی به شما می رود که جریانش از کوه های "آلپ برنی" در کشور سوئیس آغاز می شود و در همان کشور هم به پایان می رسد. این رود در مسیرش از شهر "برن" پایتخت سوئیس عبور می کند که یک مکان مناسب برای دوستداران و علاقمندان به قایق های بادی است و در پایان هم در نزدیکی کوبلنتس به رود سن می پیوندد.