هواپیمای جدید بدون موتوردر پرواز آخر خود موفق شد رکورد ارتفاع پرواز‌های قبلی را بشکند.

به گزارش سیمرغ 24، هواپیمای جدید شرکت ایرباس در جدیدترین پرواز خود، رکورد ارتفاع پروازهای پیشین را شکست. این هواپیما که پِرلان ۲ نام دارد، آخرین و جدیدترین هواپیمای تولیدی شرکت ایرباس است. این هواپیمای بی موتور، با پرواز در ارتفاع ۲۳ هزار متری، موفق شد رکورد پروازهای پیشین را بشکند و رکوردی جدید از خود به ثبت برساند.

هدف شرکت ایرباس از این پروژه تازه ساخت، پرواز در بالاترین ارتفاع ممکن بدون استفاده از موتور است. جریانهای هوایی بسیار قدرتمندی که در ارتفاع بالا از سطح زمین قرار دارند، در اثر برخورد باد با رشته کوههای بلند و بازگشت بادها به وجود میآیند؛ در نتیجه حرکت هواپیماهای بدون موتور در این شرایط، بسیار دشوار می شود.

طراحی این هواپیما بسیار باریک است، تا بتواند بر این محدودیت غلبه نماید. دیگر نکته مثبت طراحی این هواپیما وزن آن است که تنها 500 گرم می باشد و طول بال های آن هم به 27 متر می رسد.

در ماه اوت سال گذشته، مدل اولیه این هواپیما توانست در ارتفاع ۹۹۰۰ متری پرواز نماید و سپس چند ماه بعد، در ارتفاع ۱۵۸۰۰ متری به پرواز درآمد. هدف نهایی این هواپیما، رسیدن به ارتفاع ۲۷۴۰۰ متری است که احتمالا در پروازهای بعدی به این رکورد خواهد رسید.

"پرلان ۲" با این پرواز، موفق شد رکورد هواپیمای "لاکهید مارتین مدل "یو ۲" را نیز بشکند. این هواپیما موفق شده بود در ارتفاع ۲۲۴۷۵ متری پرواز نماید.