سافاری چیست؟

امتیاز دهید:
42 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 1 از 5 سافاری چیست؟ - سیمرغ 24
اگر به دنبال کسب تجربه های جدید و جذاب هستید بهترین راه برای شما رفتن به سفرهای مختلف و دیدن فرهنگ ها و آداب رسوم ملل گوناگون است. در این مقاله با سیمرغ 24 همراه باشید تا با تجربه ای جدید از گردشگری یعنی سافاری آشنا شوید.گردشگران زیادی در همه جای دنیا وجود دارند که علاقه مند هستند پا در دل طبیعت بگذارند تا بتوانند از دیدن حیوانات و محیط طبیعی پیرامونشان لذت ببرند و با آن ها ارتباط برقرار کنند. اگر این گونه افراد با حوزه سافاری آشنا شوند قطعا به آسانی می توانند تجربه های جدید کسب کنند و با ابعاد جدیدی از گردشگری آشنا شوند.

سافاری یک فرصت بسیار هیجان انگیز است که به وسیله آن می توانید با حضور در دل طبیعت صحنه ها و لحظاتی را با چشم خود ببینید که بسیار ارزشمند تر از دیدن فیلم های مستند باشد.

سافاری چیست ؟


سافاری تعریف بسیار ساده ای دارد و به یک سفر ماجراجویانه که معمولا به صورت زمینی و در کشور آفریقا انجام می شود اطلاق می شود. در گذشته شکار حیوانات هم جزیی از برنامه سافاری محسوب می شد اما در حال حاضر سافاری مختص سفرهای کوتاه زمینی است که به جهت دیدن و تصویربرداری از حیات وحش و حیوانات در حالت طبیعی خودشان می باشد.

ریشه شناسی و تاریخچه سافاری در آفریقا


ریشه واژه سافاری به کلمه عربی سفر برمی گردد. از همین کلمه واژه سافاریا هم مشتق می شود که همان معنای سفر را می دهد. پس به این نتیجه می رسیم که واژه سافاری یک کلمه سواحیلی و دقیقا مترادف واژه عربی سفر است.

در دوره استعمار آفریقا، تعریف و مفهوم سافاری متفاوت بود. در آن دوره گروه های کوچک شکار حیوانات به طبیعت می رفتند و حیوانات مختلف را شکار می کردند. به دلیل همین شکارهای بی رویه و برداشت غلط از مفهوم سافاری 11400 عدد از گونه ای مختلف حیوانات که 512 عدد از آنها جز حیوانات شاخص و کمیاب آفریقا بودند از بین رفتند. گاهی برخی از این حیوانات در معرض خطر انقراض قرار داشتند که این بزرگترین ظلم در حق حیوانات محسوب می شد.

در حال حاضر مفهوم سافاری به کلی از شکار جدا شده است و معنی دیگری دارد؛ یعنی نکات منفی و بدوی آن از بین رفته و بیشتر معطوف به مشاهده و تصویر برداری از حیوانات در حیات وحش است. خوشبختانه امروزه در سافاری هایی که در دنیا انجام می شود - به خصوص در آفریقای جنوبی- دیگر خبری از شکار حیوانات نیست و همان طور که گفتیم سافاری فقط مشاهده حیوانات و محیط زندگی آن ها در درون طبیعت، حیات وحش و برخی از مناطق حفاظت شده و پارک های ملی محدود می شود.سافاری مدرن


هدف کلی از سافاری کمک و حمایت از طبیعت و حیات وحش است. این ها جنبه های مثبتی از سافاری است که در کنار گشت و گذار در حیات وحش و مشاهده حیوانات از نزدیک، بسط و گسترش یافته است. امروزه سافاری یکی از مناسب ترین گردش هایی است که افراد علاقه مند به طبیعت و گردشگری در روزهای تعطیل از آن لذت می برند. البته در کنار این لذت بردن و کسب تجربه های شیرین به وضعیت طبیعت و محیط زیست هم یاری می رسانند.

بسیاری از مراکزی که تورهای مختلف سافاری را برگزار می کنند، بخش زیادی از درآمد خود را برای حمایت و پشتیبانی از از مناطق حفاظت شده و ساختن پناهگاه ها برای گونه های مختلف در خطر انقراض هزینه می کنند. بدون شک این کمک های مالی تاثیرات مثبت و قابل تاملی بر روی تداوم حیات وحش خواهد داشت. با گذشت زمان و با تغییراتی که در مفهوم کلمه سافاری به وجود آمده است، امروزه گردشگران به جای شکار حیوانات در سافاری ها، تلاش می کنند تا با توانایی های مختلف خود به گونه های متعدد حیوانی و حیات وحش یاری رسانند. این کار در زندگی آن ها تاثیرات بسیار زیادی خواهد داشت.

گردشگران و کسانی که علاقه مند به سافاری هستند تلاش می کنند تا در راه پایداری طبیعت و محیط زیست کارهای مثبتی را انجام دهند. آن ها همواره سعی دارند از تاثیرات منفی و مخرب انسان ها را بر روی محیط زیست کم کرده و برای تداوم حیات وحش و گونه های مختلف جانوری رفتارهای مثبتی را از خود نشان دهند.

سافاری را می توان یک سفر پر از تجربه ها و کشف های تازه دانست. در مدت زمان یک سافاری، گردشگران با مردم و قبایل محلی مناطق مختلف آشنا می شوند و همین امر سبب می شود تا تبادلات فرهنگی بین گردشگران و بومیان رخ دهد. همچنین سافاری باعث می شود که اقتصاد مردم محلی هم رونق بگیرد. به این ترتیب که آن ها با فروش محصولات خود و ارائه خدمات مختلف به گردشگران برای خود درآمد زایی خواهند کرد.سافاری شامل چه مواردی می شود؟


همان طور که می دانید سافاری بیشتر در کشورهای آفریقایی انجام می شود. اما به جز مشاهده حیوانات شامل موارد دیگری هم می شود که در ادامه آن ها را خواهیم گفت:

گردشگران در کنار مشاهده حیوانات می توانند از دیدن مناظر طبیعی زیبا و مناطق بکر و دست نخورده نهایت لذت را ببرند. همچنین با فرهنگ مردم محلی و قبایل بومی بیشتر آشنا می شوند. در کنار این ها جاذبه تاریخی و آثار باستانی مناطق مختلف را هم نگاه می کنند. اما مهم تر از همه این موارد آن است که در فعالیت های مختلفی که به جهت حمایت از محیط زیست و حیات وحش انجام می گیرد شرکت می نمایند.

معمولا سافاری هایی که در آفریقا انجام می شود در مسافت های طولانی و به وسیله ماشین هستند. اما می توان سفرها را به نسبت مسافتی که دارند به صورت هوایی، دریایی یا حتی با پای پیاده انجام داد. این دیگر بستگی به نوع سفر شما دارد.