سلام به ترمینال سلام!

امتیاز دهید:
1 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4 از 5 سلام به ترمینال سلام! - سیمرغ 24
ترمینال سلام، ترمینال جدیدی است که در تاریخ 24 مرداد 1398 و پس از 10 سال در فرودگاه امام خمینی تاسیس شده است. شاید بتوان این ترمینال را مدرن ترین ترمینال هوایی هوشمند در ایران نامگذاری کرد که نقش بسیار مهمی در جا به جایی و انتقال مسافران دارد. باید از ترمینال سلام به عنوان شاهکار متخصصان و مهندسین داخلی کشور در امر ساخت فرودگاه و تجهیزات فرودگاهی یاد کرد که با به کار گیری دانش روز دنیا، کار ساخت این ترمینال را طراحی و اجرا کردند. در ادامه با سیمرغ 24 همراه باشید تا شما را در مقاله ای با عنوان «سلام به ترمینال سلام» با این مکان آشنا کنیم.

فرودگاه بین المللی امام خمینی

آغاز ساخت ترمینال سلام


در حدود 10 سال پیش یعنی سال 1388 مسئولین کشوری نیاز دیدند تا ترمینال جدیدی را در فرودگاه بین المللی امام خمینی راه اندازی کنند تا هم ظرفیت فرودگاه را بیشتر کرده و هم کمک بزرگی به صنعت گردشگری کشور کنند. به همین جهت، استارت ساخت این ترمینال هم در همان سال 1388 زده شد. لازم به ذکر است که مجری ساخت این پروژه شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی بود و تا سال 1395 یعنی هفت سال بعد از شروع پروژه کار عمرانی و ساخت آن ادامه داشت. تا آن که در این سال، پروژه با مشکل بودجه مواجه شد و روند ساخت آن به کندی انجام گرفت. به همین سبب بنیاد مستضعفین کشور با پیشنهاد شهر فرودگاهی امام به صورت مستقیم در ساخت پروژه دخیل شد. کمکی هم که مجموعه های دانش بنیان در ساخت این پروژه کردند، سرعت و کیفیت ساخت آن را بالا برد و قرار شد که بودجه بنیاد مستضعفین ظرف 8 سال بازپرداخت گردد.

کمک به صنعت گردشگری


افتتاح ترمینال سلام در فرودگاه بین المللی امام خمینی، اتفاقی است که اهمیت بسیار زیادی دارد. تاثیری که این ترمینال در ظرفیت جا به جایی مسافران دارد، قطعا قدم بزرگی در مسیر گسترش صنعت گردشگری خواهد داشت. طبق آن چه گفته شده، افتتاح ترمینال سلام قطعا قدم بزرگی در گسترش صنعت توریسم و گردشگری ایران خواهد بود. همچنین گشایش ترمینال سلام سبب افزایش 80 درصدی در ظرفیت جا به جایی مسافر در فرودگاه امام خواهد شد. پس می توان گفت این ترمینال ظرفیت جا به جایی حدود5 میلیون مسافر در سال را دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، ترمینالی با نام ایرانشهر هم به زودی ساخته خواهد شد که در این صورت ظرفیت جا به جایی به 25 میلیون مسافر در سال می رسد. همچنین شما می توانید برای آشنایی با ترمینال های فرودگاه مهرآباد تهران هم به مقاله «آنچه باید درباره ترمینال های فرودگاه مهرآباد بدانید» مراجعه نمایید.

ترمینال بین المللی سلام در فرودگاه امام خمینی

آشنایی بیشتر با ترمینال سلام


اسم کامل ترمینال سلام «ترمینال گالری سلام» است. اما چرا گالری؟ دلیل این که از کلمه گالری در اسم این ترمینال استفاده شده این است که در همه جای آن آثار هنری هنرمندان ایرانی به نمایش گذاشته شده است. ترمینال سلام تفاوت های متعدد و بارزی با دیگر ترمینال های موجود در فرودگاه های کشور دارد که یکی از این تفاوت ها طراحی منحصر به فرد آن است. همچنین همان طور که گفته شد در این پروژه ملی مجموعه ای از آثار هنری با معماری اسلامی - ایرانی به کار رفته است که آن را از دیگر ترمینال های هوایی کشور متمایز کرده است.

از جمله دیگر مسایلی که اهمیت این ترمینال را بالا برده است، باید به این موضوع اشاره کنیم که از ابتدا تا انتهای ساخت آن از متخصصین و کارشناسان ایرانی استفاده شده که به کار گیری همین نیروی ایرانی سبب ایجاد موقعیت شغلی برای بیشتر از هزار نفر شده است. مساحت ترمینال سلام بیش تر از 50 هزار متر مربع است که اولین ترمینال هوشمند ایران هم محسوب می شود.

بنای ترمینال سلام با مدرن ترین استانداردهای روز دنیا همانند بسیاری دیگر از فرودگاههای هوشمند و پیشرفته دنیا ساخته شده است، که می توان آن را قابل رقابت با نمونه های خارجی مانند فرودگاه جدید استانبول، دانست. همچنین بسیاری از تجهیزات آن توسط شرکت های دانش بنیان و متخصصان طراحی داخلی تولید شده و درصد کمی از این تجهیزات خارجی هستند که این امر باعث صرفه جویی ارزی و اشتغال زایی زیادی شده است. در ضمن به مدد مشارکت مهندسان داخلی، طراحی این مجموعه با الهام از هنر معماری ایرانی، اسلامی جلوه دیگری به این پروژه بخشیده و آن را تا حدود زیادی متفاوت تر از بقیه ترمینالهای هوایی کشور کرده است. در ساخت این مجموعه از ۱۲۵۰۰ متر مربع کاشی، ۱۱۸۰۰ متر مربع ورق آلومینیوم، ۳۴ هزار متر مربع سنگ، ۱۱۱۷۲ متر مربع شیشه و ۳۲ هزار متر مربع سقف کاذب و همچنین حدود ۱۰ کیلومتر مربع کابل کشی به کار استفاده شده است.

ترمینال سلام فرودگاه امام

پروازهای ترمینال سلام


پس از اتمام این توضیحات این سوال در ذهن شما پیش می آید که چه پروازهایی در این ترمینال انجام می شود؟ جواب این سوال به این شکل است که برخی از پروازهای داخلی که باید بین ساعت 12 شب تا 5 صبح صورت گیرد به این ترمینال انتقال داده شده است. چرا که در این ساعات، پروازی در فرودگاه مهرآباد انجام نمی شود و همین امر باعث ایجاد اختلال در پروازهای تهران می شود. به همین سبب هم در حال حاضر این ترمینال را به پروازهای داخلی اختصاص داده اند تا مسافران در هر ساعتی که می خواهند سفر خود را آغاز و یا به پایان برسانند. به احتمال بسیار زیاد این ترمینال تا پایان سال 98 به بهره برداری کامل می رسد و ظرفیت پذیرش مسافر را تا 50 درصد افزایش می دهد.

ساخت تمامی قسمت های ترمینال سلام و به دنبال آن افتتاح ترمینال ایرانشهر در 5 سال آینده، می تواند یک بستر مناسب به جهت ارتقاء خدمات هوایی منطقه ای، بین المللی و ملی ایجاد کند که هدف اصلی از ساخت ترمینال سلام هم همین امر بوده است. یکی از کارهایی که در الویت امور وزارت راه قرار دارد، ساماندهی و سازماندهی تاکسی های فرودگاه امام خمینی و الکترونیکی کردن خدمات مربوط به آن هاست.

گفتنی است که شما می توانید برای خرید بلیط هواپیما خود و آغاز سفر از فرودگاه بین المللی امام خمینی به سامانه فروش آنلاین بلیط هواپیما سیمرغ 24 مراجعه نمایید. سیمرغ 24 به شما کمک می کند تا بلیط هواپیما داخلی و خارجی خود را در کمترین زمان و پایین ترین نرخ رزرو و خریداری نمایید. همچنین با خرید بیمه مسافرتی خارج از کشور می توانید سفری لذت بخش و مطمئن را تجربه کنید.