شرایط اخذ و تمدید پاسپورت چگونه است؟

امتیاز دهید:
6 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4 از 5 شرایط اخذ و تمدید پاسپورت چگونه است؟ - سیمرغ 24
اولین چیزی که برای سفر خارجی خود به آن احتیاج دارید، گذرنامه است. فرقی نمی کند که سفر شما زیارتی باشد یا تفریحی، دانشگاهی باشد و یا کاری، در هر صورت داشتن گذرنامه یا پاسپورت از الزامات سفر شما محسوب می شود. در واقع پاسپورت مجوز خروج شما از کشور است. ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چگونه گذرنامه خود را دریافت کنید و یا اگر اعتبار آن تمام شده، چطور باید آن را تمدید نمایید، برای دریافت پاسخ این سوال با مقاله « شرایط اخذ و تمدید پاسپورت چگونه است؟ » با سیمرغ 24 همراه شوید تا جزئی ترین نکات در این زمینه را به شما یادآوری کنیم.

گذرنامه ایران

پاسپورت و انواع آن


پاسپورت در واقع شناسنامه بین المللی هر فرد است که برای خروج از کشور به آن احتیاج دارد. برای رفتن به سفر خارجی نیاز است که پاسپورت شما حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد؛ در غیر این صورت هنگام خروج از کشور با مشکل مواجه خواهید شد و ممکن است سفرتان لغو گردد و مجبور به بازگشت شوید. پس بهتر است قبل آغاز سفر همیشه تاریخ گذرنامه خود را چک کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید. در حال حاضر سه نوع پاسپورت در ایران داریم که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

پاسپورت گردشگری (توریستی)


افرادی که می خواهند برای تحصیل، گردشگری و یا تجارت به خارج از کشور سفر کنند، باید برای دریافت گذرنامه عادی که همان گذرنامه گردشگری است اقدام نمایند. این نوع از گذرنامه در خارج از کشور توسط ماموران کنسولی وزارت امور خارجه و در داخل کشور توسط ماموران نیروی انتظامی صادر می شود.

پاسپورت دیپلماتیک (سیاسی)


همان طور که از نام آن مشخص است، این گذرنامه به دیپلمات ها و مسئولین سیاسی کشور تعلق دارد. معمولا قوانین صدور پاسپورت دیپلماتیک و یا سیاسی با سایر پاسپورت ها اندکی تفاوت دارد.

پاسپورت خدمت


پاسپورت خدمت برای کارمندان دولت صادر می شود تا به آسانی بتوانند به سفرهای کاری خود بروند. شرایط گرفتن پاسپورت خدمت هم قوانینی مانند پاسپورت دیپلماتیک دارد. در قانون 14 گذرنامه آمده است که افراد عادی باید گذرنامه های خود را از شهربانی کل کشور دریافت کنند. از طرف دیگر کارمندان کنسولی خارج از کشور هم باید کارهای مربوط به آن را انجام دهند.

اواع پاسپورت ایرانی

دریافت و تمدید پاسپورت


قبل از شروع سفر و خرید بلیط هواپیما بهتر است اول حواستان به تاریخ گذرنامه تان باشد. چرا که اگر گذرنامه شما برای 6 ماه پس از زمان خروج از کشور اعتبار نداشته باشد، سفر خارجی خود را کنسل شده بدانید. البته این مورد بیشتر در سفر به کشورهایی پیش می آید که نیاز به ویزا ندارند؛ زیرا زمانی که برای دریافت ویزا به کنسولگری مراجعه می کنید، آن ها تاریخ گذرنامه را کنترل خواهند کرد.

برای دریافت و تمدید گذرنامه یا پاسپورت باید به دفاتر پلیس + 10 مراجعه کرده و مدارک لازم را همراه داشته باشید. تقریبا یک هفته تا 10 روز طول می کشد تا گذرنامه صادر و به آدرس شما ارسال شود. مدارک مورد نیاز برای دریافت، تمدید و تعویض گذرنامه یکسان است. همچنین مدارکی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، برای دریافت پاسپورت (هم آقایان و هم خانم ها) لازم و ضروری است. توجه داشته باشید که خود شما هم باید هنگام ارائه مدارک در دفتر پلیس + 10 حضور داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت پاسپورت


- اصل و کپی کارت ملی
- اصل و کپی شناسنامه
- همراه داشتن اصل پاسپورت قبلی
- همراه داشتن عکس 4*6 با زمینه سفید
- در صورتی که زیر 18 سال باشید، باید مجوز محضری از والدین و یا قیم خود داشته باشید.
- اگر بالای 15 سال سن دارید، باید شناسنامه شما عکس دار باشد.
- افراد کمتر از 15 سال، برای دریافت گذرنامه باید دفترچه بیمه، گواهی اشتغال به تحصیل و یا پاسپورت عکس دار خود را تحویل ماموران بدهند.
- کودکانی که کمتر از 6 سال سن دارند، باید یک عکس به مامور صدور گذرنامه تحویل دهند.
- افراد بازنشسته نظامی که کمتر از 5 سال است که بازنشست شده اند، باید از حفاظت یگان خود اجازه کتبی دریافت کنند.
- نظامی هایی که هنوز مشغول به خدمت هستند، ابتدا باید تاییدیه اجازه کتبی خود را از حفاظت یگان در دبیرخانه اداره گذرنامه بگیرند و سپس آن را به پلیس + 10 تحویل دهند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ گذرنامه توسط آقایان


همراه داشتن اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافی و یا مجوز رسمی از سازمان وظیفه عمومی برای مشمولان، از جمله مدارک ضروری برای آقایان است. به این نکته توجه داشته باشید که کارت پایان خدمت و معافی باید هوشمند باشد. افراد بالای 50 سال نیازی به همراه داشتن کارت پایان خدمت ندارند. در ضمن افراد شاغل به تحصیل باید یک مجوز کتبی از محل تحصیل خود به سازمان وظیفه عمومی ارائه دهند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ گذرنامه توسط خانم ها


بانوان متاهل باید اجازه کتبی و محضری از همسر خود به همراه داشته باشند. اگر خانمی در خارج از کشور اقامت داشته باشد، دیگر به اجازه همسرش نیازی نیست. بانوانی هم که همسر آن ها فوت شده است، باید اصل گواهی فوت و یا اصل شناسنامه باطل شده همسر خود را نیز به همراه داشته باشند. اگر خانمی از همسر خود جدا شده است، باید اصل طلاق نامه خود را ارائه دهد. همچنین اگر شخصی در خارج از کشور به دنیا آمده، باید مدارکی در این زمینه ارائه دهد. در هر صورت اگر قصد خروج از کشور و خرید اینترنتی بلیط هواپیما را دارید، بهتر است مقاله «12 روش فوق العاده برای خرید بلیط ارزان هواپیما» را مطالعه نمایید.

اخذ پاسپورت برای خانم ها و آقایان

چه کسانی شرایط گرفتن پاسپورت را ندارند؟


صدور گذرنامه یا پاسپورت شرایطی دارد که اگر شخصی این شرایط را نداشته باشد برایش گذرنامه صادر نمی شود. به همین دلیل افرادی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، شرایط گرفتن پاسپورت را ندارند:

- افرادی که طبق دستور کتبی مسئولین قضایی اجازه ندارند از کشور خارج شوند و اصطلاحا ممنوع الخروج هستند.
- افراد دارای سوء پیشینه (این دسته از افراد 2 سال پس از زمان سوء پیشینه شان می توانند پاسپورت بگیرند).
- افرادی که خروجشان از کشور بر طبق نظر مسئولین به حکومت آسیب بزند.
- افرادی که مالیات و مبالغی را به دادگستری و ثبت بدهکار باشند.

چه کسانی شرایط گرفتن پاسپورت را دارند؟


اگر هر کدام از موارد گفته شده را نداشته باشید، می توانید پاسپورت دریافت کرده و از کشور خارج شوید. همچنین صدور پاسپورت برای افراد زیر 18 سال مانعی ندارد و باید با اجازه ولی کودک همراه باشد. مشمولین نظام وظیفه هم در صورت داشتن دستور کتبی از اداره وظیفه عمومی می توانند از کشور خارج شوند. دانستن این نکته ضروری است که افراد مختلف در شرایط بحرانی و حاد، این امکان برایشان فراهم است تا با تهیه مجوز از دادگستری شهر خود اقدام به خروج از کشور نمایند.

پاسپورت چقدر اعتبار دارد؟


هر چیزی یک تاریخ انقضایی دارد و پاسپورت هم از این قضیه مستثنی نیست. طبق قوانین مربوط به گذرنامه ، هر پاسپورت تا 5 سال اعتبار دارد و پس از این دوره باید آن را تمدید کرد. با آن که می توانید با پاسپورت خود به کشورهای مختلفی سفر کنید، ولی در صورت نداشتن اجازه ورود به برخی از کشورها از طرف دولت، سفر شما به آن جا امکان پذیر نخواهد بود.

اعتبار پاسپورت ایرانی

اگر پاسپورت خود را گم کردیم، چکار کنیم؟


اگر شرایطی برایتان پیش آمد و پاسپورتتان گم شد، می توانید از پلیس + 10 کمک بگیرید. از ساکن تهران هستید، ابتدا باید گزارش مفقودی پاسپورت خود را به اداره گذرنامه که در غرب تهران واقع شده، ارائه دهید. البته اگر گذرنامه شما اعتبار نداشته باشد، نیازی به اعلام مفقودی نیست. پس اعلام این موضوع که پاسپورت شما گم شده است، باید همان روند گرفتن گذرنامه را برای صدور مجدد طی نمایید.

در پایان به این نکته توجه کنید که تمام قوانین و شرایط گفته شده مربوط به زمستان سال 98 است و ممکن است این قوانین در ماه های آینده دچار تغییر و تحول شود. پس بهتر است قبل از خرید بلیط هواپیما از سامانه فروش آنلاین سیمرغ 24، به دفتر پلیس + 10 بروید و از جزئیات مطلع شوید. همچنین بهتر است برای سفرهای خارجی خود از بیمه مسافرتی هم استفاده کنید، تا اگر به بیماری دچار شوید، بتوانید از خدمات آن استفاده نمایید. برای خرید بیمه مسافرتی آنلاین به وبسایت سیمرغ 24 مراجعه نمایید.