خرید راحت بلیط هواپیما ایران ایر - هما

امتیاز دهید:
20 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 2.9 از 5 خرید راحت بلیط هواپیما ایران ایر - هما - سیمرغ 24
خرید راحت بلیط هواپیما ایران ایر - هما

شرکت هواپیمایی ایران ایر هما (Iran air) با نام رسمی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در سال 1340 تاسیس شد. این شرکت هواپیمایی در ابتدا با ادغام دو شرکت هواپیمایی دیگر تحت عناوین "ایرانین ایرویز" و "پرشین ایرویز" تشکیل شد و با نام "هواپیمایی ملی ایران" و نام اختصاری "هما" فعالیت رسمی خود را از از فروردین ماه سال 1341 به طور رسمی آغاز نمود.


تاریخچه هواپیمایی ایران ایر


"ایرانین ایرویز" نخستین شرکت هواپیمایی بود که به نقش پرچم ایران زینت داده شد. ایرانین ایرویز در ابتدا توسط جمعی از بازرگانان و تجار ایرانی که سر دسته انها رضا افشار و غلام ابتهاج بودند در سال 1942 آغاز به کار نمود. این شرکت به منظور حمل و نقل و جا به جایی بار و مسافر در مناطق داخلی کشور تاسیس شد. در ابتدای کار، پروازهای شرکت هواپیمایی هما فقط در مسیر تهران – مشهد فعالیت می کرد اما بعدها به تعداد مسیرهایش افزوده شد و پروازهایی به سمت فرودگاه های اصفهان، شیراز، اهواز، بوشهر و آبادان نیز انجام شد.
این شرکت ناوگان کوچک هواپیماییش شامل داگلاس DC3 ، DC4 و ویسکانت بود که هفته ای یک پرواز باری هم به خارج از ایران انجام می داد.
بعد از چند سال یعنی در سال 1954 یک شرکت هواپیمایی خصوصی تحت عنوان "پرشین ایر سرویسز" (پاس) در تهران راه اندازی شد که در ابتدا فعالیتش محدود به حمل بار بود اما بعدا به جابه جایی مسافر در خطوط هوایی داخلی نیز روی آورد. پس از مدتی و در سال 1960 شرکت هواپیمایی هما پروازهای بین المللی خود را نیز در مسیرهای اروپایی راه اندازی کرد. این پروازها با هواپیماهای اجاره ای در مسیرهای تهران – لندن، تهران – پاریس، تهران – ژنوو تهران – بروکسل انجام می شد.
سرانجام دو سال بعد یعنی در سال 1962این دو شرکت هواپیمایی با هم ادغام شدند و با نام شرکت هواپیمایی ملی ایران هما و همچنین نام بین المللی "ایران ایر" فعالیت خود را آغاز کردند. تمام امکانات و خدمه این دو شرکت هواپیمایی به عنوان یک شرکت ملی در اختیار یک شرکت واحد قرار گرفتند. ایران ایر هما دو سال بعد به عضویت انجمن بین المللی هوایی(یاتا) در آمد و اولین پرواز خارج از کشور خود را در مسیر تهران به بیروت انجام داد.


دوره شکوفایی و اوج هواپیمایی هما


با آغاز دهه هفتاد میلادی و افزایش هواپیماهای بویینگ 737 به نواگان هوایی هواپیمایی ایران ایر هما، این شرکت وارد دوره اوج و صلابت خود شد. چرا که روز به روز به تعداد هواپیماهای گران قیمت و شکیل هواپیمایی هما اضافه می شد و موفقیت و دستاوردهای زیادی پیش روی این شرکت قرار می گرفت. از جمله هواپیماهایی که این شرکت خریداری می نمود عبارتند از: تعدادی بوئینگ 737-200، تعدادی بوئینگ 747-100 ، 200 و اس پی.
در حدود سال 1965 بود که شرکت هواپیمایی ایران ایر هما پرواز های بی وقفه و دائمی را به طور روزانه به قاره اروپا انجام می داد. در این دوره بود که تنها 30 پرواز در هفته از مبدا تهران به مقصد لندن انجام می گرفت. پس از آن که هما هواپیماهای جدید خود را تحویل گرفت خط هوایی تهران به نیویورک نیز راه اندازی کرد تا اولین ایرلاینی باشد که طولانی ترین خط هوایی بدون توقف دنیا را پرواز کرده است.
شرکت هما در اواخر دهه هشتاد میلادی تعداد شش فروند هواپیمای ایرباس300 A_ را برای استفاده در پروازهای داخلی خریداری نمود! به این ترتیب ایران ایر هما نخستین شرکتی است که در خاورمیانه از هواپیماهای ایرباس استفاده کرده است.در پایان دهه هشتاد میلادی یعنی سال 1356 شرکت هما به بیش از 31 مقصد در جهان از توکیو و ژاپن گرفته تا لندن و نیویورک به طور روزانه پروازهای مداومی انجام می داد و در تلاش بود تا خطوط هوایی جدیدی به سیدنی و لس آنجلس نیز راه اندازی کند. در همین سال ها بود که شرکت هواپیمایی ملی ایران هما به عنوان یکی از پیشرفته ترین شرکت های هواپیمایی دنیا و در عین حال ایمن ترین، مدرن ترین و پردرآمدترین آن ها هم شناخته می شد. در سال 1355 شرکت هما پس یک شرکت هواپیمایی استرالیایی به عنوان ایمن ترین شرکت هواپیمایی در دنیا معرفی شد.
در این سال ها بود که قراردادهای خرید هواپیمای ما فوق صوت کنکورد در ایران امضا شد که البته هرگز این هواپیماها وارد ایران نشد. چرا که با وقوع انقلاب اسلامی و کشمکش های داخلی در کشور ایران این شرکت قراردادهای خود را با هواپیمایی ملی ایران فسخ نمود.

هواپیمایی ملی ایران پس از انقلاب سال 1357


پس انقلاب سال 57 و با تغییر سیاست های حاکم بر ایران به طبع تغییراتی هم در سازمان هواپیمایی کشور به وجود آمد. به طور مثال بعضی از پرواز های شرکت هما مانند تهران – تل آویو به طور کلی لغو گردید و یا این که تهران به تنها مرکز پروازهای بین المللی شرکت هما تبدیل شد. بنابراین تمام فرودگاه های سراسر کشور پرواز های بین المللی خود را از دست دادند و تنها در مواقع لزوم از فرودگاه شیراز برای پروازهای بین المللی استفاده می شد.

از جمله تغییرات شرکت هواپیمایی هما (ایرلاین ایران ایر) بعد از انقلاب می توان به تغییر نام این شرکت هواپیمایی از "هواپیمایی ملی ایران" (هما) به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نام برد. اولین فروند از 6 فروند هواپیمای خریداری شده ایرباس A-300-B2K و همچنین اولین فروند از از شش هواپیمای خریداری شده فوکر F100 وارد کشور شد. از دیگر تغییرات می توان به این نکته اشاره کرد که هواپیمایی ایران ایرتور که وابسته به ایران ایر بود با چند هواپیمای اجاره ای فعالیت مستقل خود را آغاز نمود. همچنین یک فروند هواپیمای ایرباس A-310-300 ازکشور امارات و همچنین شش فروند هواپیمای ایرباس A_310_200 از کشور ترکیه خریداری و وارد ایران شد.
به همین ترتیب در طی سال های مختلف تغییرات دیگری از جمله خرید هواپیماهای متعدد برای این شرکت اتفاق افتاد که سرانجام در سال 1394 پس از برداشتن تحریم های مختلف علیه ایران این شرکت موفق به امضای خرید 118 فروند هواپیمای ایرباس شد.
طبق اعلام سایت های معتبر در حال حاضر ناوگان هواپیمای ایران ایر 36 فروند هواپیمای مختلف است.
مسیرهای پروازی شرکت ایران ایر


شرکت هواپیمایی ایران ایر هما دارای مسیر های پروازی فراوانی در سراسر جهان می باشد که جزییات این پروازها به شرح زیر است: لازم به ذکر است که ایران ایر بلیط پروازهای داخلی و خارجی خود را به دو شکل چارتری و سیستمی به فروش می رساند.

مقاصد داخلی پروازهای ایران ایر به مقاصد آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، رشت، کرمانشاه، خرم آباد، ساری، گرگان، مشهد، بیرجند، کرمان، زاهدان، چابهار، قشم، کیش، بندرلنگه، لار، بندرعباس، شیراز، بوشهر، آبادان، اهواز، اصفهان، اردبیل و مشهد انجام می پذیرد.
همچنین مقاصد خارجی پرواز ایران ایر هم به مقاصد مسکو، کوالالامپور، بانکوک، بمبئی، کراچی، پکن، تاشکند، بحرین، کویت، بغداد، بیروت، سوریه، باکو، آنکارا، استانبول، رم، ژنو، میلان، وین، کپنهاگ، آمستردام، لندن، گوتنبرگ، استکهلم و فرانکفورت می باشد. برای اطلاع از تاریخ، زمان و سایر جزئیات پروازهای ایران ایر و به طور کلی مقاصد پروازی ایران ایر علاوه بر وبسایت ایران ایر می توانید به سامانه سیمرغ 24 مراجعه فرمایید که مجری مستقیم فروش بلیط ایران ایر است.


ویژگی خاص


یکی از مهمترین فعالیت های سالیانه ایران ایر، انتقال زائران ایرانی بیت الله الحرام به عربستان سعودی و بازگرداندن آنها به ایران است.
در سال های گذشته ایران ایرسالیانه پرواز های زیادی را در موسم حج از شهرهای مختلف ایران به فرودگاه جده به انجام می رساند اما در سال های اخیر به دلیل مشکلات زیادی که در تأمین هواپیما دارد تنها قادر به انتقال نیمی از زائران به عربستان است و سایر زائران باید از خدمات هواپیمایی سعودی استفاده نمایند.

خرید بلیط هواپیما ایران ایر - هما


اگر شما هم قصد خرید بلیط هواپیما ایران ایر چارتر را دارید، سیمرغ 24 به کمک شما خواهد آمد. شما می توانید با ورود به این سایت و انتخاب مبدا و مقصد مورد نظر و وارد کردن سایر اطلاعات بلیط هواپیما ایران ایر خود را خریداری کنید. با استفاده از گزینه فیلتر این امکان برای شما فراهم تا بلیط ایران ایر چارتر را برای خود انتخاب نمایید.