خطوط هوایی عربستان اعلام کرد که پروازهای خود از مبدا و به مقصد کانادا را از دوشنبه هفته آتی 22 مرداد ماه متوقف خواهد کرد.

به گزارش سیمرغ 24، شرکت هواپیمایی عربستان با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که تمام بلیط هایی که به فروش رفته است باطل خواهد شد و خریداران می توانند پول های خود را باز پس بگیرند یا از ایرلاین های جایگزین استفاده نمایند. تاریخ اجرای این بیانیه دوشنبه آینده 13 آگوست (22 مرداد) خواهد بود.

دولت عربستان روز دوشنبه با فراخوانیِ سفیر خود از کشور کانادا، به سفیر این کشور در ریاض 24 ساعت فرصت داد تا از این کشور خارج شود.

در بیانیه ای که خبرگزاری رسمی عربستان انتشار داده، آمده است که این اقدام دولت عربستان پس از آن صورت گرفت که کانادا ضمن ابراز نگرانی نسبت به موج بازداشت فعالان جامعه مدنی عربستانی از جمله 'سمر بدوی' برنده ' جایزه بینالمللی زن شجاع' سال 2012 آمریکا و 'نسیمه الساده' ، خواستار آزادی فوری فعالان حقوق بشر سعودی شده بود.

منابع مخالف دولت سعودی سه شنبه 9 مرداد از بازداشت این دو فعال جامعه مدنی سعودی خبر داده بودند.

ریاض با بیان این که موضع کانادا در مورد آن چه فعالان جامعه مدنی سعودی اعلام شده است، ادعایی نادرست و عجیب است، موضع گیری اتاوا در این مساله را دخالت آشکار در امور داخلی عربستان عنوان کرده است.

عربستان همچنین گفت که به دنبال این جانب داری دولت کانادا، کلیه تعاملات تجاری و سرمایه گذاری جدید خود را با این کشور تعلیق می کند.

در پایان این بیانیه کشور عربستان عنوان شده است که اقدام اخیر کانادا حمله به این کشور برداشت می شود و نیازمند اتخاذ یک موضع جدی در برابر هر کشوری است که درصدد است، حاکمیت سعودی را خدشه دار نماید.

دولت کانادا در نخستین واکنش خود به این تصمیم کشور عربستان اعلام کرد که خواستار توضیحات بیشتری در این زمینه است.

سازمان عفو بین الملل هم با صدور بیانیه ای از مواضع دولت کانادا به طور کامل حمایت کرد و خواهان آزادی فوری فعالان مدنی زندانی در کشور عربستان شد.