مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی گفت: امکانات برف روبی و یخ زدایی فرودگاه امام جوابگوی حجم بارش برف هفته گذشته نبود.

مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی گفت: امکانات برف روبی و یخ زدایی فرودگاه امام جوابگوی حجم بارش برف هفته گذشته نبود.

به گزارشسیمرغ 24، فرزانه شرفبافی در حاشیه مراسم گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی در جمع خبرنگاران درباره لغو پروازها پس از بارش برف اخیر گفت: بارش برف روزهای شنبه و یکشنبه هفته قبل بیش از حد انتظار بود و شرایطی ایجاد کرد که بسیاری از پروازها از فرودگاه امام خمینی و مهرآباد انجام نشود.

وی ادامه داد: کاری که ما توانستیم انجام دهیم این بود که در اولویت اول تمام پروازهایی که در جاهای دیگر می توانستند مسافران را اسکان دهند و خدمات رسانی را در شعب دیگر افزایش دهند به آنجا منتقل کنیم.

مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران افزود: فرودگاه مهرآباد به سرعت توانست فعالیت خود را از سر بگیرد اما میزان بارش در فرودگاه امام خمینی بسیار بیشتر بود و نزدیک به ۷۰ سانتی متر در سطوح پروازی برف وجود داشت با وجود آن که باند فرودگاه امام خمینی باز شده بود اما قسمت اپرون(پارکینگ هواپیما) مشکلاتی داشت و تجهیزات یخ زدایی و برف روبی فرودگاه امام جوابگوی این حجم از بارش نبود.

شرفبافی اظهار داشت: من و تعدادی از همکارانم در فروگاه امام خمینی حاضر شدیم و تا ۳۸ ساعت به طور مستمر درگیر انجام کارهای مربوط به مسافران بودیم و توانستیم مشکلات را تا حدودی برطرف کنیم. همچنین تعدادی از ایرلاین های دیگر که هندلینگ پروازهای آنها به عهده هما بود نیز انجام دادیم. برای پروازهای ورودی به فرودگاه امام در شعب خارجی هما نیز اقدامات اقامت مسافران را انجام پذیرفت.

وی تاکید کرد: ۴۵ تا ۵۰ پرواز مربوط به هما در مجموع پروازهای داخلی و خارجی کنسل شد ولی بلافاصله در روزهای آینده حتی پروازهایی که باطل شده بود را با برگزاری پروازهای فوق العاده جبران کردیم. برای تعدادی از پروازهایی که باطل شد مطابق آیین نامه حقوق مسافران هوایی خسارت های لازم را پرداخت خواهیم کرد. ما حتی هواپیمای آماده پرواز داشتیم اما امکانات داخلی هواپیما شرایط پرواز را فراهم نمی کرد. تعداد زیادی از مسافران نیز در مسیرهای منتهی به فرودگاه امام در جاده مانده بودند که امکان پرواز را مختل می کرد.

شرفبافی با بیان این که تا پایان امسال هواپیمای جدیدی وارد ناوگان هما نخواهد شد، خاطرنشان کرد: در حال مذاکره هستیم تا تعداد ناوگان جدید را افزایش دهیم ولی حداقل ۱۴ فروند در سال ۹۷ وارد ناوگان ایران ایر خواهد شد.

مدیرعامل هما با بیان این که پروازهای نوروز ۹۷ برنامه ریزی شده است، گفت: فروش بلیت از ۲۰ اسفند ماه انجام می شود ولی هنوز برنامه پیش فروش بر روی سایت هما باز نشده است.

به گفته شرفبافی با توجه به قانون آزادسازی نرخ بلیت هواپیما، قیمت بلیت های هما در نوروز ۹۷ متغیر بوده و بر اساس کشش بازار تعیین خواهد شد. در نتیجه قیمت ثابتی برای هیچ بلیتی تعریف نکرده ایم. قیمت بلیت بسته به ساعت پرواز، میزان .تقاضای مسافران و کشش بازار خواهد بود