هنگامی که ناوگان حمل و نقل هوایی گسترش پیدا کند و شرکت ها وارد رقابت شوند، این مردم هستند که تعیین می کنند از کدام شرکت بلیت هواپیما خریداری نمایند و کاملا مشخص است که شرکتی را انتخاب می کنند که علاوه بر قیمت مناسب، سرویس های بهتری را نیز ارائه دهد.

هنگامی که  ناوگان حمل و نقل هوایی گسترش پیدا کند و شرکت ها وارد رقابت شوند، این مردم هستند که تعیین می کنند از کدام شرکت بلیت هواپیما خریداری نمایند و کاملا مشخص است که شرکتی را انتخاب می کنند که علاوه بر قیمت مناسب، سرویس های بهتری را نیز ارائه دهد.

به گزارش سیمرغ 24 از جمله مواردی که ممکن است سبب تاخیر پروازها شوند، عملیات شرکت ها، چک هواپیماها، نقص فنی، وضعیت نا مناسب آب و هوا و هندلینگ است که همه ی این موارد از عهده شرکت های هواپیمایی خارج است.

همه شرکت ها از تاخیرات پروازی ضرر می‌کند، زیرا تعداد پرواز کمتری انجام داده و احتمالا پروازهای دیگر این شرکت ها هم تحت تأثیر قرار می گیرند؛ در کنار این مسائل باید شرایط رضایت مشتریان را هم فراهم آورند.

آیین‌نامه حقوق مسافر در پروازهای داخلی از ابتدای اردیبشهت‌ماه سال 94 ابلاغ شد. این آیین نامه در سه بخش حقوق مسافر هنگام پذیرش در فرودگاه، نرخ بلیط و حقوق مسافر در حین و بعد از پرواز می باشد.

دستورالعمل حقوق مسافر در پروازهای داخلی در 2 فصل، 3 ماده، 8 بند، 14 زیر بند و 2 تبصره ابلاغ شد که بر اساس آن در تاخیر‌های بیش از 4 ساعت شرکت هواپیمایی مربوطه موظف به ارائه یک فقره بلیت مشابه با تخفیف 30 درصد از لحاظ مسیر و کلاس پروازی است. در این دستور العمل در مورد پروازهایی که به دلیل شرایط جوی یا مشکلات فرودگاه مبدا و مقصد، دچار تاخیر یا ابطال می‌شود، شرکت های هواپیمایی با رعایت مقررات پذیرایی از مسافران صرفا موظف به برگرداندن کلیه هزینه بلیط به مسافران هستند.

در رابطه با همین موضوع سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور گفت: با توجه به ظرفیت محدود ناوگان حمل و نقل هوایی، صندلی پرواز و اینکه شرکت ها برای پاسخگویی به متقاضیان بخش هوایی، گاهی اوقات از تمامی ظرفیت های خود استفاده می کنند، در این صورت چنانچه مشکلی برای یک پرواز پیش آید، این مشکل به دیگر پروازها نیز به صورت انعکاسی سرایت پیدا خواهد کرد.

او در ادامه خاطر نشان کرد: به همین خاطر بحث توسعه ی ناوگان برای سازمان هواپیمایی از اولویت های اصلی است و تنها محور برای پاسخگویی به این بخش به شمار می آید که هم وزارت راه و شهرسازی برای توسعه ناوگان برنامه دارد و هم شرکت های هواپیمایی برای پاسخگویی بهتر به مسافر درصدد هستند تعداد هواپیماهای خود را افزایش دهند.

وی افزود: در حال حاضر 300 فروند هواپیما در اختیار سازمان هواپیمایی ملی ایران است که از این تعداد حدود 180 فروند آن فعال است. با این وجود شرکت های هواپیمایی توانسته اند پاسخ گوی حجم عظیم تقاضا در این بخش باشند و حتی در زمان های پیک پروازی که تقاضای مسافران افزایش پیدا می کند، با وجود ظرفیت های محدودی که به آن اشاره کردیم مجوز پروازهای فوق العاده توسط سازمان هواپیمایی کشور صادر می شود.

مدیر روابط عومی سازمان هواپیمایی گفت: اگر نقص فنی در هواپیما به وجود بیاید، قوانین اجازه  پرواز را به شرکت هواپیمایی نمی دهند چرا که رسالت سازمان هواپیمایی بر اساس پروازهای ایمن و سلامت است و حفظ جان مسافرین جزء اولویت های سازمان قرار دارد.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور اضافه کرد: بعد از آزاد سازی نرخ بلیت هواپیما، قیمت اجباری برای شرکت های هواپیمایی نداریم، عرضه و تقاضا و نیز کسب و کار بازار این نرخ را مشخص می نماید و این بدین معنا نیست که قیمت ها بسیار متفاوت از یکدیگر باشند؛ بلکه ملاک کلاس نرخی است که شرکت ها روی سایت خود قرار می دهند و هر گونه فروش بلیت خارج از نرخ ارائه شده تخلف محسوب می شود و سازمان هواپیمایی کشور در صورت ارسال شکایت قطعا به آن رسیدگی خواهد کرد.

آقای جعفر زاده گفت: وقتی ناوگان هوایی توسعه یابد و شرکت ها وارد رقابت شوند این مردم هستند که تعیین می کنند از کدام شرکت بلیط بگیرند و قطعا دنبال شرکتی می روند که علاوه بر قیمت مناسب سرویس های بهتری هم ارائه دهد، البته سرویس فقط مساله خوراکی و غذا نیست. تکریم مسافر، ایمنی هواپیما و امکانات رفاهی بهتر، انتظاراتی است که مسافران از شرکت های هواپیمایی دارد.

مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی گفت: اگرچه توسعه ناوگان هوایی نیازمند به پروسه زمانی خاصی است، ولی شرکت های هواپیمایی برای توسعه ی هواپیماها با کمپانی های مختلف در حال مذاکره هستند و امیدواریم در آینده قادر باشند بیش از پیش در جهت رضایت مندی مردم گام های موثری بردارند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری اضافه کرد: این که می گویند اگر شرکتی زیان ده است باید آن را ببندیم  نگاهی کاملا اشتباه است، قطعا باید دید چطور می توان در صنعت هوایی کشور توسعه ی اقتصادی بیشتری ایجاد کرد که توجه به زیر ساخت ها و توسعه ی ناوگان هوایی باعث شود شرکت ها به سود دهی بیشتری برسند و آزاد سازی قیمت ها تاثیر مثبت خود را نشان دهد، هم چنین مردم حق انتخاب خواهند داشت تا با رفاه بیشتری به مسافرت با هواپیما بپردازند.

جعفر زاده تصریح کرد: سازمان هواپیمایی کشوری دستورالعمل حقوق مسافر را به شرکت های هواپیمایی ابلاغ کرده است و توصیه اکید شده است که این دستورالعمل اجرایی شود؛ مثلا پروازهایی که مشمول تأخیر می شوند از طریق شماره تلفن مسافران، اطلاع رسانی شود. به مسافران هم توصیه می شود همواره از مراکز و سایت های معتبر بلیت تهیه نمایند. فرودگاه ها به عنوان دروازه های یک کشور و یا شهر همیشه در معرض قضاوت افراد مختلف بوده و هستند. این قضاوت تاثیر زیادی در افزایش و یا کاهش تردد افراد داشته و نقش تعیین کننده ای در رشد و یا تنزل اقتصادی منطقه ایفا می نماید.