دولت عربستان سعودی عکسبرداری و فیلمبرداری در مسجدالحرام و مسجدالنبی را ممنوع اعلام کرد.

دولت عربستان سعودی عکسبرداری و فیلمبرداری در مسجدالحرام و مسجدالنبی را ممنوع اعلام کرد.

به گزارش سیمرغ 24، دولت سعودی هرنوع عکسبرداری و فیلمبرداری زائران در اماکن مقدس مکه و مدینه را تحت هر شرایطی ممنوع اعلام کرد.

ممنوعیت عکسبرداری از سوی وزارت خارجه عربستان سعودی وضع شده و در مسجدالحرام واقع در مکه و مسجد النبی واقع در مدینه اعمال می شود. این وزارتخانه در نامه ای دیپلماتیک به تمامی نمایندگان خارجی مجاز حاضر در عربستان، آنها را از اعمال چنین ممنوعیتی خبردار کرد.

مقامات سعودی اعلام کردند این ممنوعیت در چارچوب حفاظت و نگهداری از این اماکن مقدس و همچنین حفظ آرامش زائران حین انجام اعمال حج و عبادت وضع شده است.

در چند سال گذشته زائران عکس های متعددی از این اماکن مقدس در شبکه های اجتماعی انتشار دادند. برخی از افراد معتقدند که چنین کارهایی بیشتر مناسب تورهای گردشگری و تفریحی است و با ماهیت زیارت و عبادت در این شهرهای مقدس سنخیتی ندارد.

در اطلاعیه ممنوعیت عکسبرداری و فیلمبرداری در اماکن مقدس عربستان سعودی آمده است: «در صورت مشاهده هرگونه تخلف، ماموران امنیتی وظیفه دارند دوربین فرد متخلف را ضبط کنند.» این ممنوعیت برای تمامی زائران اعم از حج واجب و عمره از کشورهای مختلف اعمال می شود.

اما مسلمانان برخی از کشورها از اعمال چنین قانونی ابراز نا رضایتی کردند و گفتند که این عکس ها تنها یادگارهای آن ها از سفر به مکه و مدینه است. آن ها عنوان کردند که بهتر بود مقامات سعودی عکس برداری را در برخی از مکان های این اماکن متبرکه ممنوع اعلام می کردند.