قوانین و مقررات

1- سامانه فروش اینترنتی بلیط هواپیمای سیمرغ (سیمرغ 24) بر اساس مجموعه قوانین جمهوری اسلامی ایران، جرایم اینترنتی و قوانین و مقررات تجارت الکترونیکی فعالیت خود را ادامه می دهد. خریداران محترم ضمن خرید اینترنتی بلیط هواپیمای مورد نظر خود، متعهد می شوند که از کلیه قوانین و مقررات خرید بلیط آگاهی کامل دارند.

2- تمامی حقوق محتوای موجود در سایت محفوظ است و هر گونه استخراج یا کپی برداری از هر یک از بخش های سایت فقط با کسب اجازه رسمی و کتبی شرکت سامانه ارتباطات سیمرغ مجاز می باشد. همچنین هرگونه سوء استفاده از نام سیمرغ یا بلیط ایر یا استفاده از نام های مشابه تجاری که شباهت تقریبی و تطابق را در ذهن تداعی کند ممنوع بوده و در صورت وقوع از طریق مراجع قانونی مرتبط مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

3- تمامی اطلاعات شخصی کاربران محترم سامانه سیمرغ 24 در سایت کاملا محفوظ و محرمانه است و تنها در اختیار مراجعی که دارای صلاحیت هستند و در قانون صراحتا به آن ها اشاره شده است، قرار می گیرد. به همین منظور تمامی تلاش ها برای نفوذ یا تخریب سایت مورد پیگیری قانونی قرار می گیرد و در صورت نیاز از طریق مراجع قانونی مورد پیگرد قرار خواهد گرفت.

4- همه اطلاعات مندرج در سامانه توسط خریداران، مسافران و کاربران باید بصورت درست و صحیح در سایت وارد شود و در صورت جعلی بودن و همچنین عدم اعتبار آن ها مسئولیت عواقب احتمالی بعدی مانند نیاز به صرف هزینه دوباره برای تهیه بلیط جایگزین بر عهده وارد کننده اطلاعات می باشد.

5- بعد از آن که عملیات پرداخت خرید بلیط هواپیما به پایان رسید، باید اطلاعات مورد نظر تایید و قطعی شوند که در آن صورت موضوع از طریق پیامک و ایمیل به خریدار محترم اعلام شده و بلیط برای وی از طریق ایمیل ارسال می شود و در صورت انجام نشدن درخواست، هزینه پرداخت شده به حساب خریدار باز می گردد.

6- در پروازهای چارتر و یا لحظه آخری ارائه یک نسخه از بلیط چاپ شده و در پروازهای سیستمی، ارائه شماره بلیط به همراه کارت شناسایی معتبر به کانتر هواپیمایی مربوطه الزامی است. همچنین بلیط خریداری شده قابل واگذاری یا فروش به شخص دیگری نیست و هنگامی که مسافر در فرودگاه پذیرش می شود، باید اطلاعات هویتی بلیط با کارت شناسایی یا پاسپورت منطبق باشد، در غیر این صورت مسئولیت آن بر عهده خریدار بلیط خواهد بود.

7- در پروازهای بین المللی و خارج از کشور پاسپورت مسافران باید حداقل دارای 6 ماه اعتبار باشد که در غیر این صورت مسئولیت ناشی از عدم توجه به آن بر عهده مسافر خواهد بود. همچنین در پروازهای بین المللی که مسافر اقامت یا ویزای کمتر از 6 ماه در کشور مقصد را دارد، باید نسبت به خرید بلیط برگشت نیز اقدام نماید که در صورت رعایت نشدن این موضوع کلیه مسئولیت آن از جمله جلوگیری از ورود به هواپیما بر عهده مسافر خواهد بود. همچنین مسئولیت دریافت ویزا با توجه به قوانین کشور مقصد بر عهده خریداران محترم بلیط می باشد و سیمرغ 24 در این خصوص مسئولیتی ندارد.

8- وبسایت فروش اینترنتی بلیط هواپیمای سیمرغ 24 (بلیط ایر) با وجود آن که تنها به فروش اینترنتی بلیط هواپیما اقدام می ورزد و در قبال شرایط کنسلی، تاخیر یا تعجیل پرواز مسئولیتی بر عهده ندارد اما وظیفه خود می داند که در صورت بروز خطا از جانب شرکت هواپیمایی یا چارتر کننده، موضوع را بر اساس اسناد و مدارک به نفع مسافر تا حد ممکن پیگیری نماید تا حق مسافران عزیز پایمال نشود.

9- کلیه پروازها به صورت یک طرفه به فروش می رسد و در صورت نیاز به پرواز رفت و برگشت، خریدار باید پرواز برگشت را نیز به صورت جداگانه خریداری نماید. همچنین پروازهای رفت و برگشت هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند و در صورت لغو یا کنسلی هر کدام از آن ها بر روی دیگری تاثیری نمی گذارد.


شرایط و ضوابط رزرو و خرید بلیط چارتر1- همان طور که می دانید پروازهای چارتری در مقایسه با پروازهای سیستمی با تغییرات بیشتری مواجه هستند و در برخی حالات که معمولا به ندرت اتفاق می افتد ممکن است بلیط صادر شده قابل استفاده نباشد. شرکت سامانه ارتباطات سیمرغ تمام تلاش خود را به کار می بندد تا از بروز چنین حالاتی جلوگیری نماید و در صورت وقوع آن تلاش می نماید تا ضرر بوجود آمده را از طریق تامین بلیط جایگزین یا عودت مبلغ بلیط از طریق چارتر کننده جبران نماید.


2- بر اساس مقررات سازمان هواپیمایی کشوری، مسئولیت کنسلی، تاخیر یا تعجیل در زمان انجام پرواز، بر عهده شرکت هواپیمایی برگزار کننده پرواز است و تنها در صورت لغو کامل پرواز چارتر و عدم دریافت بلیط جایگزین از طرف شرکت چارتر کننده، مبلغ بلیط به طور کامل عودت داده خواهد شد.


3- جهت استرداد مبلغ پروازهایی که به دلیل تاخیر بیش از 2 ساعت کنسل شده اند، ارائه اصل بلیط مهر شده به چارتر کننده الزامی می باشد (از طریق پست، پیک یا مراجعه حضوری). بدیهی است پس از تایید ایرلاین و برگشت هزینه از سمت چارتر کننده، هزینه برگشت داده خواهد شد.


4- درصورتNo-Show شدن مسافر ( یعنی مسافری که پرواز خود را انجام ندهد) بلیط به طور کامل سوخت خواهد شد. همچنین مسافری که در محدوده 24 ساعت مانده به پرواز بليط خود را باطل نمايد نیز No-Show محسوب می شود.


5- هر نوع انصراف و کنسلی بلیط از طرف مسافر تا قبل از 24 ساعت مانده به پرواز هواپیما، بر طبق قوانین کنسلی هر چارتر کننده متفاوت است. پس از درخواست استرداد توسط مسافر، شرکت سامانه ارتباطات سیمرغ در خواست کنسلی و استرداد هزینه را به چارتر کننده مربوطه ارسال و آن را پیگیری می نماید و تنها در صورت پذیرش این درخواست از سوی چارتر کننده، جریمه از قیمت بلیط کسر شده و باقی مانده پول، به طور آنلاین بین 24 تا 72 ساعت به حساب مسافر باز خواهد گشت.


6- قیمت بلیط چارتر برای نوزادان کمتر از دو سال متفاوت است که شما می توانید هنگام خرید اینترنتی مبلغ آن را مشاهده نمایید؛ اما هزینه بلیط برای مسافرین بالای دوسال همانند بزرگسالان محاسبه خواهد شد.

توجه : مسافر گرامی حتما قبل از خرید جهت اطلاع از قوانین کنسلی بلیط پرواز داخلی شناسه نرخی خود را با جدول ذیل مطابقت دهید تا از قوانین کنسلی آن مطلع باشید و در صورت نیافتن شناسه نرخی با پشتیبانی سیمرغ 24 تماس حاصل فرمایید.

ایرلاین شناسه نرخی(کلاس) از زمان صدور تا ۱۲ ظهر ۳ روز قبل پرواز تا ۱۲ ظهر ۱ روز قبل پرواز تا ۳ ساعت قبل از پرواز از ۳ ساعت تا ۳۰ دقیقه قبل از پرواز از ۳۰ دقیقه قبل پرواز به بعد
آسمان D-I-Z بیزینس ۳۰٪ ۵۰٪
Y-V-S-U-R-X-Q-N-T-M-O-W ۴۰٪ ۶۰٪
L-K-H-B-E ۵۰٪ ۷۰٪
ماهان S-X-T-V-Q-P-Y-B-BH-R ۱۰٪ ۳۰٪ ۵۰٪
L ۱۵٪ ۴۰٪ ۵۰٪
N-WA-WW-W-WQ-WS ۲۰٪ ۵۰٪ ۷۰٪
C-CC ۳۰٪ ۴۰٪ ۷۰٪
I ۲۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪
U ۹۰٪ ۹۵٪
به استثنا مسیرهایی با مبدا یا مقصد عسلویه و کیش هواپیمایی ماهان (استعلام تلفنی جریمه)
ایران ایر V-Y-C-J-Q-M-N-L-O-I-K-S-X ۳۰٪ ۶۰٪
کاسپین W-WF-WB-N-NF-NB-X
S-SF-JD-JH-JB-JF-J
H-HF-P-PF-PB-R-QH-QD
RF-RB-RH-RD-RE-Z-ZF
ZB-ZH-ZD-Q-QF-QB-WL
۳۰٪ ۵۰٪
M-ML ۴۰٪ ۷۰٪
LH-LB-LF-L-LL-KF-K-KL ۵۰٪ ۸۰٪
I-IE-IH-IB-IF-D-U-F-A-V ۱۰۰٪
کارون (نفت سابق) B-E-H-K-L-M-N-Q-R-S
U-V-W-Y-BB-EB-HB-KB-LB
MB-NB-RB-UB-VB-WB-YB-BD
ED-HD-KD-LD-ND-QD-RD-UD
VD-WD-YD-BE-EE-HE-KE-LE
ME-NE-QE-RE-SE-UE-VE
۳۰٪ ۵۰٪ ۷۰٪
WE-YE-BF-EF-HF-KF-LF-MF
NF-QF-RF-SF-UF-VF-WF-YF
BH-EH-KH-LH-MH-NH-QH
RH-SH-UH-VH-WH-YH-BM
۵۰٪ ۷۰٪
EM-HM-KM-LM-MM-QM-RM
SM-VM-WM-YM-BN-EN-LN
MN-NN-VN-WN-YN-BO
۱۰۰٪
پویا ایر همه ۳۰٪ ۶۰٪ ۸۰٪
زاگرس
D-I-Z-DD-ZD-ZF-ZI-ZL ۲۰٪ ۳۰٪ ۵۰٪
M-N-Q-X-R-U-V-W-Y
VD-VF-YD-QD-MD-ND-RD
UD-UF-XY-XD-XF-XL-XE
UE-UO-RE-RO-QE-QO-NE
NO-VE-ME-MO-VO
۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪
KK-KB-KE-KO
H-K-L-KD-HD-LD-LH
LB-LE-LO-KK-KB-KE
KO-HK-HH-HB-HE-HO
۴۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪ ۷۰٪
O-E-B-BD-BF-BI-ED-EF
BK-BH-BE-BO-EK-EH-EE
EO-OK-OH-OE-OO
۵۰٪ ۶۰٪ ۸۰٪ ۹۰٪
وارش WI-LL-LI-LW-LV-LU-LS-LT
LF-LR-LQ-LP-LN-LM-LK-LE
LD-LB-LY-LG-LH-LZ-LO-D
۳۰٪ ۵۰٪ ۷۰٪ ۹۰٪
SS-SW-SV-SU-SR-SQ-SN
SM-SK-SE-SD-SB-SH-SY
۲۰٪ ۴۰٪ ۶۰٪ ۸۰٪
HL-HO-HP-HT-HZ-HH-HW
HV-HU-HR-HQ-HN-HM-HI
HE-HD-HB-HS-HF-HJ-HG
HY-MZ-MS-MY-MD-MF-MG
MH-MI-MK-MM-MN-MO-MP
MQ-MR-MU-MV
۱۰٪ ۳۰٪ ۵۰٪ ۷۰٪
ایرلاین شناسه نرخی(کلاس) از زمان صدور تا ۱۲ ظهر ۳ روز قبل پرواز تا ۱۲ ظهر ۲ روز قبل پرواز تا ۱۲ ظهر ۱ روز قبل پرواز تا ۴ ساعت قبل از پرواز از ۴ ساعت قبل از پرواز به بعد
فلای پرشیا همه شناسه نرخی ها ۳۰٪ ۶۰٪ ۷۰٪ ۷۵٪ ۸۵٪
ایرلاین شناسه نرخی(کلاس) از زمان صدور تا ۱۲ ظهر ۳ روز قبل پرواز تا ۱۲ ظهر ۱ روز قبل پرواز تا ۲ ساعت قبل از پرواز از ۲ ساعت قبل پرواز به بعد
قشم ایر A-R-Y ۳۰٪ ۴۰٪ ۶۰٪ ۷۰٪
V-M-Q-K-N-S ۴۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪ ۷۰٪
D-U-L ۱۰۰٪
ایرلاین شناسه نرخی(کلاس) از زمان صدور تا ۱۲ ظهر ۳ روز قبل پرواز تا ۱۲ ظهر ۱ روز قبل پرواز تا۳ ساعت قبل پرواز از ۳ ساعت قبل پرواز به بعد
تابان YY-YR-YV-YZ-YL-YM-YA-YI
YP-YF-YK-YD-YN-YB-YW-YJ
YS-YO-YQ-YE-YU-Y-RZ-RM
RL-RA-RI-RP-RF-RD-RK-RN-RR
RB-RW-RJ-RS-RO-RQ-RE-RU-T
۲۰٪ ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪
R-V-Z-L-M-A-I-P-F-K ۲۰٪ ۳۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪
D-N-B-W-J-S-O-Q-E-U-G ۱۰۰٪
ایرلاین شناسه نرخی از زمان صدور تا ۴۸ ساعت قبل از پرواز از ۴۸ ساعت تا ۴ ساعت قبل از پرواز از ۴ ساعت مانده به پرواز به بعد
معراج U-UB-UD-UE ۷۰٪ ۸۰٪ ۹۰٪
X-V-Q-N ۶۰٪ ۷۰٪ ۸۰٪
M-L-K-H ۶۰٪ ۷۰٪ ۸۰٪
B-Y-S-E ۵۰٪ ۶۰٪ ۷۰٪
W-O-R-A ۴۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪
J-C-D-I-Z ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪
ایرلاین شناسه نرخی از زمان صدور تا ۷۲ ساعت قبل از پرواز از ۷۲ ساعت تا ۴۸ ساعت قبل از پرواز از ۴۸ ساعت تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز از ۲۴ ساعت قبل از پرواز به بعد
سپهران P-V-PV-LV-L-T-Q-E-O-S-H
A-M-B-R-I-J-K-Z-D-YB-Y
۳۰٪ ۵۰٪ ۷۰٪ ۸۵٪
امکان استردادوجه تا۳۰ روز بعد از پرواز در صورت درخواست
GP-NP-XP-G-N-X-F-U-W ۹۵٪ ۹۵٪ ۹۶٪ ۹۶٪
امکان استردادوجه تا ۷ روز بعد از پرواز در صورت درخواست
ایرلاین شناسه نرخی تا ۱۲ ظهر ۳ روز قبل از پرواز تا ۲۴ ساعت قبل پرواز تا ۳ ساعت مانده به پرواز از ۳ ساعت مانده به پرواز به بعد
آتا Y-I-S-R-O-V ۱۰٪ ۳۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪
B-Q-Z-P-N-M ۲۰٪ ۵۰٪ ۷۰٪ ۸۰٪
L-F-A-E-D ۳۰٪ ۷۰٪ ۸۰٪ ۹۰٪
K-W-H-J ۴۰٪ ۸۰٪ ۹۰٪ ۹۵٪
X-U ۸۰٪ ۱۰۰٪
پارس همه شناسه های نرخی ۵۵٪ ۶۵٪ ۷۵٪
ایرلاین شناسه نرخی تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز از ۲۴ ساعت قبل از پرواز به بعد
کیش ایر RQ-RX-RR-R-P-F-S-Y-B-H-C
RS-RY-RB-RH-RK-RL-RV-RN-RM
۲۰٪ ۴۰٪
K-L-N-Q-M-X-V ۲۵٪ ۵۰٪
ایرلاین (پرواز های داخلی) شناسه نرخی تا قبل از ساعت ۱۲ ظهر ۳ روز قبل از پرواز تا قبل از ساعت ۱۲ ظهر ۱ روز قبل از پرواز از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل تا ۵ ساعت قبل از پرواز جاماندن از پرواز
ایران ایرتور V-M-H-Y ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪
C ۲۰٪ ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪
ایرلاین (پرواز های خارجی) شناسه نرخی تا قبل از ساعت ۱۲ ظهر ۳ روز قبل از پرواز تا قبل از ساعت ۱۲ ظهر ۱ روز قبل از پرواز از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل تا ۸ ساعت قبل از پرواز جاماندن از پرواز
ایران ایرتور V-M-H-Y ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪
D-C-J ۲۰٪ ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪
ایرلاین شناسه نرخی تا 12 ظهر روز قبل از پرواز تا 4 ساعت قبل از پرواز از 4 ساعت قبل از پرواز به بعد
ساها شرایط استرداد پروازهای داخلی هواپیمایی ساها به غیر از مسیرهای کیش و قشم.
Z-D-Y ۶۰٪ ۷۰٪ ۸۰٪
P-V-L-T-Q-E-O-S
H-A-M-B-R-I-J-K
۷۰٪ ۸۰٪ ۹۰٪
U-W ۹۵٪
G-N-X-F ۱۰۰٪

شرایط و ضوابط عمومی


مسافرین گرامی می بایست حداقل 30 دقیقه قبل از حرکت، با مراجعه به غرفه شرکت مسافربری در پایانه مبدا و ارائه شماره بلیط خود نسبت به تایید بلیط اقدام نمایند.

طبق مقررات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای مسئولیت مسیر سفر، قیمت بلیط، تاخیر در حرکت و کیفیت و مدل اتوبوس بر عهده شرکت مسافربری سرویس دهنده می باشد .

چنانچه مسافری قصد دارد در مسیر بین راهی توقف کند حتما باید بلیط خود را به مقصد بین راهی مورد نظر تهیه نموده یا جهت هرگونه هماهنگی مستقیماً با شرکت مسافربری مربوطه تماس حاصل نماید.

قوانین کنسلی بلیط اتوبوسقوانین کنسلی مسیر داخلی


میزان جریمه از زمان خرید بلیط تا یک ساعت قبل از حرکت 10 درصد و کمتر از یک ساعت مانده به حرکت و بعد از آن 50 درصد می‌باشد.

قوانین کنسلی مسیر خارجی


میزان جریمه از زمان خرید بلیط تا 24 ساعت قبل از حرکت 10 درصد و 24 ساعت قبل از حرکت به بعد 50 درصد است.

بر اساس قوانین در برخی مسیرها محدودیت هایی وجود دارد که به شرح ذیل می باشد:


بلیط اتوبوس مسیر های تهران به گرجستان و برعکس غیر قابل استرداد است.

جریمه کنسلی مسیر ایروان به تهران تعاونی رویال سفر : از زمان صدور تا 48 ساعت قبل از حرکت 10 درصد/ 24 ساعت قبل از حرکت 50 درصد/ از 24 ساعت مانده به حرکت به بعد غیر قابل استرداد می باشد

مسافرین گرامی بلیط برخی تعاونی ها، 24 ساعت بعد حرکت امکان کنسلی به صورت آنلاین را ندارند لذا توصیه می شود به محض از دست دادن اتوبوس بلافاصله درخواست کنسلی خود را برای سیمرغ 24 ارسال نمایید .

باتوجه به قانون راهداری، شرکت تعاونی ها می توانند از دو ساعت قبل از حرکت اتوبوس، امکان کنسلی آنلاین را به مسافر خود ندهند.