مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها از صدور مجوز قانونی برای برداشت از حساب خطوط هوایی بدهکار خبر داد و با بیان این‌که با شرکت‌هایی که انضباط مالی را رعایت نکنند برخورد می‌شود، گفت: بدهی یکی از ایرلاین‌ها را صفر کردیم اما این شرکت بدرفتاری می‌کند.

رحمت‌الله مه‌آبادی در خصوص رقم خدمات مجانی شرکت فرودگا‌هها، برداشت غیرقانونی دولت از حساب فرودگاه‌ها و رقم طلب شرکت از ایرلاین‌های داخلی اظهار داشت: دولت ما یک دولت قانونمند است و هرگز برداشت غیرقانونی از حساب شرکت فرودگاه انجام نمی شود.

وی  با بیان این که "برخی آمارها را نباید ارائه دهیم" افزود: هزینه نهادهای امنیتی در فرودگاه های کشور را شرکت فرودگاه های ایران از بودجه داخلی خودش پرداخت می کند، ولی در تمام دنیا این هزینه های عملیاتی بر عهده دولت یا کاربرهاست که هزینه زیادی را به ما تحمیل می کند.

مه آبادی با تاکید بر این نکته ‌که هیچ گاه این خدمات را متوقف نخواهیم کرد، ادامه داد: ‌دولت ها باید به ما کمک کنند، امیدواریم بودجه ‌های دفاعی کشور افزایش پیدا کند تا بتوانیم منابع داخلی را برای توسعه زیرساخت‌های فرودگاهی هزینه کنیم.

مدیر عامل شرکت فرودگاه ها با یادآوری این‌که تلاش هایی در شورای امنیت ملی در حال انجام است که دولت کمک‌هایی برای این موضوع در نظر بگیرد، گفت: ایرلاین‌های داخلی به جهت مسیرهای تکلیفی و سفر به مناطق محروم از دولت طلب کار هستند.

وی با اشاره به تعامل با شرکت‌های هواپیمایی بدهکار این گونه ادامه داد: برای یکی از خطوط هوایی که نمی‌خواهم اسم آن را بگویم تمام بدهی صفر شد اما این ایرلاین کماکان بدرفتاری می‌کند.

مه‌آبادی با اشاره به این‌ مسئله که این موارد به شورای عالی هواپیمایی اعلام شده، از برخورد با ایرلاین‌هایی خبر داد که انضباط مالی را رعایت نمی کنند و افزود: قطعا خدمت‌رسانی به این ایرلاین‌ها محدود خواهد شد. البته وضعیت وصول مطالبات نسبت به قبل بهتر شده و میزان طلب به نسبت خیلی خوبی کاهش یافته است.

آقای مه آبادی ادامه داد: به زودی مجوز برداشت از حساب بدهکاران را به دست می‌آوریم، به این ترتیب بر اساس مجوز قانون دائمی شدن برخی احکام، آیین‌نامه برداشت از حساب ایرلاین‌های بدهکار تهیه و به زودی توسط وزارت راه و دادگستری تصویب می‌شود که خیلی به ما کمک می‌کند. همچنین در آینده ای نزدیک ایرلاین های بی انضباط معرفی خواهند شد.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها درباره قیمت تعرفه فرودگاهیی نیز گفت: یا باید تصمیم بگیریم که صنعت هوایی از منابع عمومی و بیت المال استفاده کند یا این‌که اصول اقتصادی را مانند تمام دنیا در این بخش حاکم کنیم. در منطقه آمریکای شمالی مهم‌ترین عامل توسعه حمل‌ونقل هوایی آزادسازی نرخ‌ها در این بخش بوده است.

مه‌آبادی یادآور شد: دولت یازدهم و شخص محترم وزیر راه تصمیم گرفت در روزهای آخر برنامه پنجم توسعه آزادسازی نرخ‌ها در حمل‌ونقل هوایی را اجرایی نماید، همچنین دولت نمی‌تواند عامه‌المنفعه صنعت را اداره کند و باید خودگران شویم که به معنای آن است که خدمات به گونه ای فروخته شود تا بتوانیم خدمات را به همان اندازه ارائه دهیم. .اگر قرار است که تخفیفی به جایی داده شود دولت باید آنرا تامین کند و اگر چنین نباشد نمی‌توانیم خدمات را ارئه دهیم