نخستین سامانه بومی مسیریاب هواپیما (DME) شش تا 8 ماه آینده و نخستین برج مراقبت سیار تا یک سال آینده به دست متخصصان شرکت های دانش بنیان کشورمان ساخته خواهد شد و در مدار عملیاتی قرار می گیرد.

معاون عملیات فرودگاهی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی کشور گفت: نخستین سامانه بومی مسیریاب هواپیما (DME) شش تا 8 ماه آینده و نخستین برج مراقبت سیار تا یک سال آینده به دست متخصصان شرکت های دانش بنیان کشورمان ساخته خواهد شد و در مدار عملیاتی قرار می گیرد.

به گزارش سیمرغ 24، غلامحسین باقریان در مراسم آغاز مرحله اول بومی سازی تجهیزات فرودگاهی کشور که با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور برگزار شد، افزود: هم اکنون دو توافقنامه و دو قرارداد با شرکت های دانش بنیان و مراکز علمی کشور امضا شد که می تواند شروع ساخت داخل شدن تجهیزات ناوبری فرودگاه های کشور باشد.

باقریان ادامه داد: توافقنامه اول بین شرکت فرودگاه های ایران با دانشگاه صنعتی اصفهان و شرکت صنایع الکترونیک شیراز (صاشیراز) با نظارت دقیق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ساخت اولین سامانه رادار ثانویه بومی (MSSR) با مد S که در حوزه هواپیماهای غیر نظامی کاربرد دارد امضا شد.

وی افزود: توافقنامه دوم هم بین شرکت فرودگاه ها با صاشیراز و با نظارت معاونت علمی ریاست جمهوری برای ساخت اولین سامانه مسیریاب هواپیما (DME) هزار وات بود که این سامانه هم در حوزه غیر نظامی کاربردهای مختلفی دارد.

عضو هیئت مدیره شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران همچنین در مورد دو قراردادی که امروز منعقد شد هم خاطر نشان کرد: قرارداد اول با جهاد دانشگاهی دانشگاه خواجه نصیر با نظارت معاونت علمی ریاست جمهوری در زمینه تولید و ساخت سامانه روشنایی باند که سامانه ای برای کمک ناوبری بصری فرودگاه های کشور است امضا شده که جزو فناوری های برتری است که بر لبه فناوری حرکت می کند و باید از آخرین فناوری های روز جهان بهره ببرد.

وی افزود: قرارداد دوم هم قرارداد خرید 5 دستگاه برج مراقبت پرواز سیار است که در نقاط مختلف کشور قرار می گیرد و اگر به هر دلیلی یک برج مراقبت از مدار عملیاتی خارج شود می تواند جایگزین آن گردد.

باقریان تصریح کرد: این برج های سیار نیز از مهمترین تجهیزات فرودگاهی است و فناوری برتر و روز جهان را در اختیار دارد.

غلامحسن باقریان در خصوص زمان بندی عملیاتی شدن این دو قرارداد نیز گفت: امیدواریم بین دو تا سه ماه آینده مراحل طراحی سیستم و مشخصات فنی و قراردادی این دو طرح مذاکره و نهایی شود و توافقنامه ساخت آن حداکثر ظرف سه ماه آینده منعقد و مراحل ساخت، عملیاتی شود.