رای نخستین بار در کشور مجوز فعالیت ایرتاکسی صادر شده و برای فعالیت این تاکسی هوایی ها در فرودگاه بجنورد، ۲ فروند هواپیما خریداری شده است.

مدیر فرودگاه بجنورد گفت: برای نخستین بار در کشور مجوز فعالیت ایرتاکسی صادر شده و برای فعالیت این تاکسی هوایی ها در فرودگاه بجنورد، ۲ فروند هواپیما خریداری شده است.

طبق برنامه ریزی ها، تا 2‌ ماه ديگر 2 فروند تاكسي هوايي كه از آلمان خريداري شده‌اند در فرودگاه بجنورد شروع به کار می کنند. به نظر شما کارایی ایرتاکسی در ایران چیست و چه نیازی به راه اندازی آن است؟  

ايرتاكسي كه حالا نخستين مجوزش در كشور صادر شده، به یک امر معمولی در کشور های دیگر تبدیل شده است. تاكسي هوايي ها هواپيماهاي سبك و كوچكي هستند كه مي‌توانند با ظرفيتي مانند يك تاكسي يا اتوبوس معمولي در مسيرهاي كوتاه بين شهري جا‌به‌جایی مسافر را انجام دهند.

 براساس تعاريف سازمان بين‌المللي هوانوردي (ايكائو) تاكسي هوايي به استفاده از هواپيماهاي ۹ تا ۱۹ نفره در مسيرهاي بدون برنامه گفته مي‌شود كه صرفه‌جويي در زمان و هزينه را در پی دارد.

می توان این گونه توضیح داد که اين نوع هواپيماهاي كوچك مي‌توانند در شهرهايي كه فرودگاه‌هاي بزرگ ندارند، رفت‌وآمد كرده و امكان حمل‌ونقل هوايي را براي اين شهرها فراهم كنند. به‌دليل تعداد اندك مسافر و انعطاف‌پذيري در برنامه‌ريزي پرواز، ايرتاكسي مي‌تواند درست مانند يك تاكسي معمولی در مسيرهاي متفاوت و متعدد جا‌به‌جا شود و به‌عنوان مثال، بعد از آنكه مسافرانش را در اصفهان پياده كرد، مسافران جديدي را به كرمانشاه ببرد.

با توجه به گستردگي ايران و وجود فرودگاه‌هاي زياد در نقاط مختلف و گاهی موارد نزديكي برخي از آنها به يكديگر، برقراري پروازهاي تاكسي هوايي مي‌تواند تأثير فراواني در گسترش جابه‌جايي مسافر داشته باشد و با حضور هواپيماهاي سبك و كم‌ظرفيت باعث صرفه‌جويي اقتصادي مي‌شود.

با دراختيار داشتن تاكسي هوايي می توان از پرواز هواپیما در مسیرهای کوتاه یا پرواز هواپیماها با ظرفیت بالا و مسافر کم جلوگیری کرد و در نتیجه از برخی زیان های هوایی هم جلوگیری به عمل می آید. يكي ديگر از مزيت‌هاي راه‌اندازي ايرتاكسي در كشور، سوق دادن صنعت هوانوردي به سمت مناطق محروم است. وضعيت باند پرواز در بسياري از فرودگاه‌هاي اين مناطق مناسب نيست؛ اما ايرتاكسي‌ها مي‌توانند برخلاف هواپيماهاي بزرگ می تواند به این شهر ها رفت و آمد کند