هاستل چیست؟

امتیاز دهید:
1 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4 از 5 هاستل چیست؟ - سیمرغ 24
هزینه اقامت در مقصد، یکی از عمدهترین هزینههایی است که در هر سفر گریبانگیر مسافران میشود. شما به عنوان یک مسافر ممکن است برای چند شب سکونت، انواع اقامتگاهها اعم از مسافرخانهها، سوئیتها، هتلها و... را انتخاب نمایید اما بد نیست بدانید در سراسر دنیا اقامتگاههایی وجود دارند که شما را کمتر به خرج میاندازند؛ هاستل یکی از آنهاست.

تعریف هاستل:


هاستل (Hostel)، از ترکیب دو واژه انگلیسی Host (مهمان کردن) و Hotel (هتل) ساخته شده است، از این رو هاستل در لغت به معنی اقامتگاهی اجارهای با فضایی گرم و صمیمی است که در آن تختهای یک اتاق به مسافرین اجاره داده میشود بدین ترتیب که یک اتاق بین چند مسافر مشترک است.
به طور معمول در هر اتاق 2 تا 8 تخت قرار دارد و سرویسهای بهداشتی نظیر حمام و توالت و همچنین آشپزخانهها نیز بیرون از اتاقها قرار دارند و به طور مشترک استفاده میشوند.

هاستلها، بسته به شرایط میتوانند جنسیت بندی شده یا مختلط باشند، اما به طور خاص، گروههای دوستی میتوانند اتاقی به تعداد خودشان کرایه کنند. با این حال، جنسیت بندی اتاقهای هاستل، به قوانین هر هاستل مربوط است.


جالب است بدانید در برخی کشورها نظیر هند، هاستل به خوابگاههای دانشآموزی و دانشجویی اطلاق میشود. در استرالیا، ایرلند و انگلیس نیز از این واژه برای اقامتگاههای اقشار طبقات پایین جامعه، نظیر معتادان و فقرا استفاده میشود اما به طور کلی هاستل به معنای خوابگاه مسافری برای گردشگران به کار میرود.

تفاوت هاستل و هتل:


هاستلها به طور کلی چیزی از امکانات یک هتل کم ندارند و بسته به امکانات شهر و کشور مقصد، حتی ممکن است به وایفای نیز مجهز باشند از این رو تنها چیزی که قیمت آنها را پایین میآورد، استفاده همزمان چند نفر از یک اتاق است. البته به ندرت پیش میآید که تمام تختهای یک هاستل پر از مسافر باشد پس در ۸۰ درصد موارد این شانس را خواهید داشت که تنها با یک یا دو نفر هم اتاق شوید.


برخلاف هتلها، شما در هاستل قادر خواهید بود وعده غذاییتان را شخصاً تهیه کنید. اغلب هاستلها مجهز به امکانات پخت و پز در آشپزخانه هستند و همه نوع وسیله طبخ از اجاق گاز و مایکروویو گرفته تا بشقاب و قاشق و چنگال در آنها پیدا میشود.


بیشتر هاستلها وسایل خواب نظیر ملافه و پتو را نیز در اختیارتان قرار میدهند اما ممکن است در ازای حوله تمیز، هزینه مضاعفی را درخواست نمایند، از این رو بهتر است حوله و دمپایی شخصی به همراه داشته باشید.

هزینه اقامت در هاستل:


ممکن است هاستلها بسته به امکاناتی که ارائه میکنند و یا اینکه در روزهای آخر هفته در آنها اقامت میکنید یا نه، از قیمتهای متفاوتی برخوردار باشند اما به طور معمول، هزینه یک شب اقامت در هاستلهای اروپایی برای هر نفر، چیزی در حدود ۱۰ الی ۱۵ دلار و در هاستلهای آسیایی و آمریکای لاتین، حدودآً 5 دلار است.
علاوه بر اتاقهای عمومی، چند اتاق خصوصی (Private) نیز در نظر گرفته شده است که گزینه مناسبی برای متاهلین محسوب میشود. هزینه یک شب اقامت در یک اتاق خصوصی، نیز حدوداً 100 تا 150 دلار است که در مقایسه با هتلها بسیار مقرون به صرفه میباشد.

رزرو هاستل:


هاستلهای معتبر، دارای اتحادیه بین المللی به آدرس اینترنتی www.hihostels.com هستند و در سراسر دنیا به مسافران و جهانگردانی که خواهان اقامتگاههای ارزان قیمت هستند، سرویس می دهند از این رو به راحتی می توانید با جستجوی اینترنتی در شهر و کشور مورد نظر خود، هاستل دلخواهتان را بیابید و *طی تماسی با مسئول هاستل، اتاق مورد نظر خود را رزرو نمایید.

* توجه:

برای این کار میبایست بتوانید به زبان انگلیسی مکالمه کنید.


برای رزرو اتاق مورد نظر خود، نیازی به پرداخت پول از طریق کارت اعتباری بین المللی (ویزا کارت یا مسترکارت)، ندارید و این بزرگترین مزیت هاستلها برای ایرانیانی است که به دلیل تحریمهای بانکی، قادر به استفاده از کارتهای اعتباری بین المللی نیستند.


برای جستجو و رزرو هاستل، بهتر است به یک منبع اکتفا نکنید و هاستلهای دو یا سه سایت را بررسی نمایید. سپس نام شهر مورد نظرتان (به انگلیسی و با املاء صحیح) و تاریخ سفر خود را وارد نمایید؛ حال میتوانید لیست تمامی هتلها و هاستلهای عضو در سامانه مورد نظرتان را ببینید. فهرست نتایج بر اساس درجه هتل یا هاستل ( تعداد ستارههای آن)، فاصله اقامتگاه از مرکز شهر، قیمت و دیگر امکانات آن قابل ملاحظه و دستهبندی میباشد.


برای جستجو و رزرو هاستل، میتوانید از منابع معتبر زیر استفاده نمایید:


http://www.hihostels.com


http://www.hostels.com


http://www.belitonline.com/hostel-booking


http://www.famoushostels.com/sorrento-hostel


http://www.hostelworld.com/hostels.php


http://www.booking.com


http://hostelbookers.com


گفتنی است تمامی اتاقهای موجود (چه خصوصی، چه عمومی) در هاستلهای معرفی شده در منابع بالا، از کیفیت و زیبایی لازم برخوردارند و دارای استانداردهای ضروری برای اقامت مسافران میباشند.


نکته دیگری که میبایست هنگام رزرو هاستل به آن توجه نمایید، این است که اغلب هاستلها در طول شب، کاملاً در اختیار مهمانان هستند و صاحبان هاستل، شبها را در آن سپری نمیکنند. از این رو اگر دیر هنگام به مقصد مورد نظر خود میرسید هنگام رزرو اتاق، بسته به امکانات هاستل، محل قرارگیری کلید و یا رمز عبور اتاق را از مسئول هاستل بپرسید تا در هنگام ورود دچار مشکل نشوید.


کارت اشتراک سالیانه:


اگر هاستل مورد نظر شما برای اقامت، عضو اتحادیه بین المللی هاستل داران باشد، میتوانید از مسئول آن درخواست کارت عضویت کنید. با این کارت میتوانید در صورت اقامت در هریک از ۴۰۰۰ هاستل تحت نظر این اتحادیه در سراسر دنیا، از تخفیف قابل توجهی برخوردار شوید. این کارت به ارزش تقریبی ۲۴ دلار و به نام شما صادر میشود تا بتوانید از تخفیفات 15 الی 20 درصدی هاستلهای عضو در سراسر دنیا استفاده نمایید.
شایان ذکر است اگر مدت اقامت شما در یک هاستل، بیش از 10 شب است، با استفاده از کارت عضویت میتوانید از صاحب هاستل، درخواست نمایید تخفیف بیشتری را برای اقامت طولانی مدت شما در نظر بگیرد.

اولین هاستل در دنیا:


نخستین هاستل، سال 1912 میلادی توسط شخصی به نام "ریچارد شیرمن" در آلمان به وجود آمد. ایده شیرمن به قدری جالب بود که به سرعت گسترش یافت و اندکی بعد هاستلهای زیادی در بیش از 80 کشور دنیا راهاندازی شد با این وجود، آلمان هنوز هم از نظر تعدد هاستل، یکی از محبوبترین مقاصد گردشگران است.

هاستل در ایران:


مکانهای اقامتی ارزان قیمت شبانه روزی در ایران، به مهانخانه، مهمانپذیر و یا مسافرخانه شهرهاند. اینگونه اقامتگاه ها، در نیمه اول قرن چهاردهم خورشیدی، در ایران گسترش یافتند و بسته به وسعت و شرایط جغرافیایی شهر، در مکان های مختلفی نظیر میادین اصلی، دروازه های ورودی و در مجاورت گاراژهای مسافرتی بنا شدند. قبل از آن نیز کاروانسراها، نقش مهمانخانه ها را ایفا می کردند اما در دهه های اخیر، ساخت هتل ها و اقامت در آن ها، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

توصیه های امنیتی برای اقامت در هاستل:


1- هاستلی را برای اقامت، انتخاب نمایید که مجهز به کمد مجزا برای هر مهمان باشد. در اینصورت قادر خواهید بود وسایل اصلی و مهم خود را در کمدی که به شما اختصاص داده شده، قرار دهید و از امنیت آنها اطمینان حاصل کنید.


2- کوله یا چمدانی را برای سفر انتخاب نمایید که بتوان آن را قفل کرد، بدین ترتیب حتی اگر هاستلی که در آن اقامت می کنید کمدی به شما اختصاص ندهد، وسایل همراهتان از امنیت نسبی برخوردارند.


3- برای احتیاط، از جابجایی وسایل مهم نظیر کیف پول و مدارک خود، در مقابل چشم سایر مهمانان خودداری کنید و اشیاء قیمتی خود را به مسئول هاستل بسپارید.


نکته آخر اینکه، قبل از رزرو هاستل، عکس اتاق و امکانات قرار داده شده در سایت را با دقت بررسی نمایید و از آن به اندازه یک خوابگاه مسافرتی انتظار داشته باشید نه یک هتل چند ستاره!


در مجموع، آنچه درباره هاستلها جلب توجه میکند، قابلیت جذب گردشگر در این نوع اقامتگاههاست؛ به طوری که برخی آمارها حاکی از سودآوری بیشتر هر اتاق هاستل، نسبت به هر اتاق در هتل است. سکونتگاهی ارزان قیمت که بدون پرداخت هزینههای هنگفت تورهای مسافرتی و هتلهای لوکس، تنها با یک تلفن در اختیارتان قرار میگیرد.