با اعلام هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) پنج فروند هواپیمای جدید خریداری شده از شرکت ای تی آر چهاردهم مرداد وارد کشور می شود.

به گزارش سیمرغ 24، این هواپیماها قرار است ساعت 9 صبح فردا در فرودگاه مهرآباد روی زمین بنشینند و به طور کلی تعداد هواپیماهای ای تی آر تحویل داده شده به ایران به 13 فروند افزایش می یابد که همگی متعلق به ناوگان هواپیمایی هما است.

پس از اجرای توافق برجام در دی ماه سال 1394، ایران توانست پس از رفع تحریم های آمریکا در زمینه خرید هواپیماهای تجاری و مسافری، سه قرارداد خرید هواپیما با شرکت های بوئینگ، ایرباس و ای تی آر امضا کند در کل به میزان 200 فروند هواپیمای جدید را منعقد کرد که سهم شرکت ایتالیایی ای تی آر، 20 هواپیما بود.

در دو سال و نیم گذشته هشت فروند از این هواپیماهای سبک تحویل هواپیمایی هما شد و فردا نیز مقرر است پنج فروند دیگر در اختیار ایران قرار گیرد.

شرکت ایرباس هم تاکنون سه فروند از هواپیماهای خریداری شده ایران را تحویل داده است و در مجموع با ورود هواپیماهای جدید، تعداد هواپیماهای پسابرجامی ناوگان هوایی ایران به 16 فروند افزایش می یابد.

فرزانه شرفبافی مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران هم برای تحویل این هواپیماها به فرانسه سفر کرده است؛ این هواپیماها پس از طی مراحل تحویل به ایران، از فرودگاه تولوز فرانسه عازم کشور ایران خواهد شد.

با وجود آن که پس از خروج آمریکا از برجام و احتمال به تعلیق درآمدن هواپیماهای خریداری شده، انتظار آن می رفت تا هواپیما سازان قادر نباشند هواپیماهای بیشتری تحویل ایران دهند، ولی برونو لومر وزیر اقتصاد و دارایی کشور فرانسه نهم مرداد ماه ضمن ابراز امیدواری نسبت به تحویل هشت فروند هواپیمای «ای.تی.آر» به ایران گفت: به دنبال چراغ سبز واشنگتن در این رابطه هستیم؛ این هواپیماها قرار بود تا قبل از پانزدهم مرداد به ایران تحویل داده شود.

مدل سفارشی جمهوری اسلامی ایران ایر می تواند 70 نفر را تا مسافت 1528 کیلومتر جا به جا نماید و به سبب استفاده از موتورهای ملخی فوق کم مصرف، ایمن و پیشرفته بوده و هزینه های عملیاتی آن به شدت پایین و مقرون به صرفه است.
این هواپیماها می توانند در شرایط مختلف آب و هوایی پرواز کنند و به دلیل مجهز بودن کابین خلبان به نمایشگرهای بسیار پیشرفته امکان فرود در سخت ترین شرایط جوی را نیز دارد.