چه عواملی در قیمت بلیط هواپیما تاثیرگذار هستند؟

امتیاز دهید:
1 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4 از 5 چه عواملی در قیمت بلیط هواپیما تاثیرگذار هستند؟ - سیمرغ 24
خرید بلیط هواپیما به خودی خود، کار چندان سختی نیست و شما در زمان کوتاهی می توانید آن را تهیه کنید. فرقی ندارد که شما قصد خرید بلیط چارتری را داشته باشید یا بلیط سیستمی؛ در هر صورت عوامل مختلفی وجود دارد که ممکن است قیمت بلیط هواپیما را تحت تاثیر قرار دهند. در این مقاله از سیمرغ 24 که با عنوان «چه عواملی در قیمت بلیط هواپیما تاثیرگذار هستند؟» به شما ارائه می شود، دلایل بالا و پایین رفتن قیمت بلیط هواپیما در زمان های مختلف را به شما توضیح می دهیم. به این ترتیب با رعایت این نکات می توانید بلیط هواپیما خود را در شرایط ایده آل و با قیمت مناسب خریداری نمایید.

خرید بلیط هواپیما در مناسبت ها و تعطیلات رسمی


یکی از مهم ترین و اصلی ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت بلیط هواپیما، هم زمان شدن پرواز با مناسبت ها و تعطیلات رسمی است. برای مثال در ایام نوروز که بیشتر مردم به سفر می روند و ترافیک سفرهای هوایی شدید است، قیمت بلیط هواپیما هم افزایش می یابد. یا در روزهایی همچون شهادت و یا ولادت امام رضا قیمت بلیط هواپیما مشهد با افزایش قیمت مواجه می شود. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر قصد سفر در تعطیلات نوروز و یا دیگر مناسب های ملی و مذهبی را دارید، به سختی می توانید بلیط ارزان هواپیما را برای خود خریداری کنید.

خرید بلیط ارزان هواپیما

توجه به روز و ساعت پرواز


توجه به روز و ساعت پرواز باعث می شود تا شما بتوانید بلیط هواپیما خود را با قیمتی مناسب برای خود خریداری کنید. معمولا قیمت بلیط هواپیما در روزهای میانی هفته یعنی دوشنبه و سه شنبه ارزان تر است. همچنین پروازهایی که در ساعات ابتدایی روز و یا ساعت پایانی شب انجام می شود، قیمت کمتری نسبت به سایر مواقع دارد. همچنین خرید بلیط هواپیما در صبح این مزیت را برای شما دارد که در صورت تاخیر و یا کنسل شدن پرواز، بتوانید با استفاده از هواپیماهای بعدی، به مقصد خود برسید. این نکته برای کسانی دارای اهمیت است که می خواهند با هزینه کمتری پرواز خود را انجام دهند. اگر صرف هزینه اصلا برایتان مهم نیست، بهتر است در تعطیلات آخر هفته پرواز خود را انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله «چند راهکار برای داشتن سفرهای هوایی ارزان» در سیمرغ 24 مراجعه نمایید.

توجه به ایرلاین و کلاس پروازی


در حال حاضر در ایران ایرلاین های مختلفی فعالیت می کنند که برخی از آن ها فعالیت های بیشتر دارند و برخی دیگر مسیرهای کمتری را پوشش می دهند. همین امر باعث می شود تا انتخاب یک ایرلاین هم در تعیین قیمت بلیط هواپیما اثرگذار باشد. برای مثال خطوط هواپیمایی ماهان، ایران ایر و آسمان تعداد بیشتری پرواز انجام می دهند که طبیعی است انتخاب این ایرلاین ها باعث افزایش قیمت بلیط شما می شود.

در کنار ایرلاین های مختلف، کلاس پروازی نیز از عوامل اصلی و موثر در تعیین قیمت بلیط هواپیماست. همان طور که می دانید پروازهای هواپیما در سه کلاس پروازی فرست کلاس، بیزنس کلاس و اکونومی انجام می شود. فرست کلاس گران ترین و در عین حال لوکس ترین کلاس پروازی است که از صندلی های محدودی برخوردار است که گاها تعداد آن ها در یک هواپیما به عدد 20 هم نمی رسد. صندلی ها در فرست کلاس شبیه یک مبل تک نفره است که امکاناتی از قبیل تلویزیون، لب تاپ، اینترنت، منوی غذای سفارشی و... را در اختیار شما قرار می دهد. مسلم است که قیمت بلیط هواپیما در این کلاس پروازی بسیار بالا خواهد بود.

خرید بلیط هواپیما فرست کلاس
بیزنس کلاس نسبت به فرست کلاس قیمت پایین تری داشته و در مقایسه با کلاس اکونومی امکانات بهتری را ارائه می دهد. در این کلاس پروازی صندلی ها با فاصله بیشتری نسبت به کلاس عادی قرار دارد و پذیرایی از آن با غذاهای گرم انجام می شود و امکاناتی مانند حوله گرم، تلویزیون، هدفون و... را در اختیار مسافران قرار می دهد. ارزان ترین بلیط هواپیما، بلیط های اکونومی است که امکانات خاصی را به مسافران نمی دهد و حتی نوع پذیرایی از مسافر را هم ایرلاین ها تعیین می کنند. اگر مسافرت طولانی ندارید، بلیط هواپیما اکونومی برای شما به صرفه است و می توانید از سیمرغ 24 آن را خریداری نمایید.

چارتر یا سیستمی؟ مسئله این است!


بلیط های سیستمی را از هر کجا که تهیه کنید، نرخ یکسانی دارند و قیمت بلیط هواپیما در این پروازها طبق نرخ مصوب شرکت های هواپیمایی است. تفاوت اصلی و مهم این بلیط ها با بلیط چارتر در قابلیت استردادشان است. اگر شما در هر زمان و به هر دلیلی قصد لغو کردن سفرتان را داشته باشید، شرکت ها مبلغی از قیمت بلیط هواپیما را کم می کنند و پول شما را برمی گردانند. همچنین باید بدانید که در پروازهای سیستمی قیمت بلیط هواپیما برای بزرگسالان، کودکان و نوزادان متفاوت است و اگر شما دارای بچه هایی در سنین مختلف هستید، بلیط سیستمی برایتان مناسب تر است.

اما بلیط های چارتری در بیشتر مواقع از سیستمی ها ارزان تر هستند. این بلیط ها متعلق به برخی شرکت های فروش بلیط هواپیما هستند که تمام صندلی های یک پرواز یا بخشی از آن را از ایرلاین ها خریداری کرده و قیمت بلیط را خودشان تعیین می کنند. به طور کلی قیمت بلیط چارتر بسیار متغیر است و به میزان تقاضای مسافر بستگی دارد. مثلا در برخی از مواقع پر سفر که تقاضا برای خرید بلیط هواپیما زیاد است، قیمت بلیط هواپیما چارتر بالا می رود. معمولا آژانس های چارتر کننده بلیط هر چه به زمان پرواز نزدیک می شوند، قیمت بلیط چارتر را پایین می آورند. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که بلیط های چارتری را نمی توانید لغو کنید و یا پس دهید؛ درست بلیط برعکس بلیط سیستمی! همچنین قیمت بلیط چارتر برای تمامی رده های سنی یکسان است.

خرید بلیط چارتر هواپیما
در پایان باید بگوییم که ممکن است عوامل دیگری هم در تعیین قیمت بلیط هواپیما تاثیرگذار باشد که شما با بررسی کردن آن ها می توانید، بلیط خود را با قیمت مناسب تهیه نمایید. به طور کلی اگر قصد خرید بلیط هواپیما چارتر و یا سیستمی را در کلاس های پروازی مختلف دارید، سیمرغ 24 یک گزینه مناسب برای شماست. چرا که این مجموعه با ارائه انواع بلیط با شرایط مختلف همراه همیشگی شما در سفرها خواهد بود. علاوه بر آن پشتیبانی 24 ساعته سیمرغ 24 آماده پسخگویی به سوالات شما و حل مشکلات احتمالی است.