چگونه مرزهای هوایی را مشخص می کنند؟

امتیاز دهید:
54 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 3.6 از 5 چگونه مرزهای هوایی را مشخص می کنند؟ - سیمرغ 24
اگر بخواهیم دو یا چند چیز را از هم جدا کنیم، خط فاصله ای را بین آنها در نظر میگیریم. در راحت ترین و نوستالژی ترین حالت میتوانیم به موضوع مشخص کردن سهممان روی نیمکت های مدرسه اشاره کنیم که با یک خط محدوده خود را از بغل دستیمان جدا میکردیم. پس به نوعی مفهوم مرز برای همه ما کاملا قابل درک است. همه کشورهای دنیا هم با همین حد و مرزها از هم جدا شده اند.

طبق تعاریفی که ارائه شده است، آخرین حد قلمرو زمینی، دریایی، هوایی و زیرزمینی هر کشور را مرز آن کشور میگویند. قطعا درک کردن مرز، روی قلمرو زمینی بسیار ساده و واضح است و حتی با گذاشتن یک سری علامت ها و نشانه ها می توان مرز دریایی یا زیرزمینی را مشخص کرد، اما سوال اصلی اینجاست که مرز هوایی را چگونه مشخص
می کنند؟ آسمان که جای نشانه گذاری و مشخص کردن محدوده ندارد.مرز هوایی در واقع بخشی از جو بالای محدوده یک کشور محسوب می شود که کنترل آن نیز به عهده همان کشور است. چون امروزه حاکمیت کشورها در زمین، زیرزمین، دریاها و فضای فوقانی بسیارگسترش یافته است، لذا مرزهای هر کشور به طرف بالا تا فضای ملی و به طرف پایین تا مرکز کره زمین ادامه دارد. توجه به این نکته ضروری است که بحث مرز هوایی کاملا با هوافضا تفاوت دارد، زیرا هوافضا یک اصطلاح کلی است که در مورد جو زمین و فضای بیرونی ای که در مجاورت آن است استفاده میشود.

مرز هوایی به قسمت ها و منطقه های گوناگونی تقسیم می شود. کاملا مشخص است که این مرزها فقط برای وسایل پروازی یا همان هواگردها دارای معنی و مفهوم است، لذا کاربرد و ضرورت مشخص بودن مرز هوایی برای این وسایل پروازی و سرنشینان یا کنترل کنندگان آنها می باشد. بر طبق همین حرف، مرزهای هوایی شامل مناطق گوناگونی می شوند .مثلا مرزهای مراقبت شده و مراقبت نشده. یعنی ضرورت کنترل و مراقبت هواپیمای در حال پرواز در محدوده مرز هوایی و یا اینکه در قسمتی از آن بحث ممنوعیت پرواز و یا محدودیت آن وجود دارد که تمام این موضوعات زیر نظر خود آن کشور میباشد.

مرزهای هوایی بر اساس همان مرزهای زمینی و دریایی مشخص می شوند. لذا با توجه به طول و عرض جغرافیایی زمین که توسط مکان نماهای موجود در هواگردها مشخص می شود، معلوم می شود که هواگرد در محدوده یا مرز کدام کشور یا مرز در حال پرواز است. بد نیست این مطلب را هم بدانید که مرزهای هوایی هم از نظر افقی و هم از نظر عمودی محاسبه می شوند. در واقع چون در فضای سه بعدی قرار داریم، طول و عرض و ارتفاع هرسه باهم محدوده را مشخص می کند.

برای آنکه درک بهتری از این موضوع داشته باشیم به این نکته توجه کنید که اگر کشورها را به شکل مربع در نظر بگیریم مرز زمینی بین کشورها همان ضلع مربع می شود ولی در بحث مرز هوایی باید کشورها را به شکل مکعب مربع در نظر بگیریم، پس با این حساب برای اندازه گیری مرز افقی طبق قوانین بین المللی، بر اساس تعریف دریایی از آبهای سرزمینی باید ۱۲ مایل را از خط ساحلی آن کشور در نظر گرفت یعنی حدود ۲/۲۲ کیلومتر. در مورد حد عمودی توافق و قطعیت خاصی وجود ندارد. فدراسیون بین المللی هوانوردی ارتفاع ۱۰۰ کیلومتر را مرز بین جو و فضا در نظر گرفته است، در حالی که آمریکا این مرز را ۸۰ کیلومتر قرار داده است که البته هیچ یک از این معیارها مجوز قانونی ندارند. اما طبق پیشنهادها و تعریفات مختلفی که ارائه شده است از حدود ۳۰ کیلومتر تا ۱۶۰ کیلومتر را حد عمودی مرز هوایی در نظر می گیرند.

پس دیدیم که برای مشخص کردن مرز هوایی باید به مرزهای زمینی و دریایی مراجعه کنیم. کشوری که دارای فناوری و ابزار و وسایل مدرن است، همه مرزهای فضایی را درنوردیده و از آن ها استفاده می کند. ولی بیشتر دولت ها توافق کرده اند که مرز هوایی را در پایین ترین سطح عملی که اشیای فضایی می توانند در مدار، سالم بمانند قرار دهند. با وجود تغییرات مختلف در این سطح و اینکه پیدا کردن آن به سختی صورت می گیرد، حدود ۱۰۰ کیلومتر را فاصله مناسب از سطح زمین در نظر می گیرند.

منبع سایت دیده بان