برای پیشگیری از لخته شدن خون در مسافرت هوایی چکار کنیم؟

  • سه شنبه 11 مهر 1396 ساعت 16:23

ایمنی درمسافرت ، یکی از دغدغه‌هایی است که ذهن هر گردشگری را به خود مشغول می‌سازد. استفاده ازانواع وسایل حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی، هرکدام می‌تواند تاثیرات مختلفی بر سلامت مسافران وارد کنند که حتی ممکن است جبران ناپذیر باشد.سفرهای هوایی در طولانی مدت می تواند باعث بروز مشکلات فراوانی شود. یکی از این مشکلاتی که ممکن است برای هر فرد به وجود بیاید، لخته شدن خون در برخی از اندام‌های بدن است که اگر به موقع شناسایی و درمان نشود، ممکن است باعث مرگ مسافر شود. با سیمرغ24 همراه باشید تا شما را با این پدیده بیشتر آشنا کنیم:

لخته شدن خون می‌تواند یکی از خطرهای مهم و جدی برای برخی از مسافرانی که سفر هوایی را برای مسافرت انتخاب می‌کنند، باشد. البته باید این نکته را هم در نظر گرفت که اکثر لخته‌های ایجاد شده در خون، خود را ر‌ها می‌کنند و این مشکل پیش نخواهد آمد.

          

 درواقع ترومبوز وریدی عمیق، یک نوع بیماری است که براثر آن یک لخته خون در دیواره‌ی داخلی یک سیاهرگ عمقی تشکیل شده و باعث می‌شود بسته شدن نسبی یا کامل جریان خون در رگ‌ها ایجاد شود ؛ این گونه می شود که این لخته خون به ریه رفته و باعث امبولی ریه می شود.این عارضه که به "دی وی تی" نیز شهرت دارد معمولا در سیاهرگ های اندام تحتانی رخ می دهد. البته به دلایل دیگری بروز آن در اندام فوقانی هم در حال افزایش است.

دانستن این نکته هم لازم است که این حالتی متفاوت از لخته‌های ایجاد شده در وریدهای سطحی است و خوشبختانه در این نوع بیماری، لخته‌ها به ندرت ر‌ها شده و مشکل‌آفرین می‌شود. امادر مواقعی که آن‌ها نتوانند از این رویداد جلوگیری کنند، متاسفانه انسداد کشنده‌ای به وجود خواهد آمد. در مثال بالا بیان کردیم که گاهی ممکن است این لخته خون به ریه منتقل شده و باعث ایجاد آمبولی ریه شود. برای آشنایی با این بیماری بهتر است با علائم آن آشنا شوید:

1- ایجاد تورم غیر معمول یا طولانی مدت در یک دست یا یک پا

2- درد ناگهانی یا حساسیت به لمس شدن

3- ملتهب شدن پوست به رنگ قرمز

این سه نشانه، شایع‌ترین نشانه‌های ترمبوز ورید عمقی است که هنگام بروز این واقعه، مشاهده می‌شود. همچنین اگر در مواردی شبیه به این حالات، احساس کردید که نفس کشدن برای شما سخت می شود، ضربان قلب شما سریع‌تر از حالت معمول می‌زند یا ریتمی نا منظم دارد، در قسمت قفسه‌ی سینه‌ی خود احساس ناراحتی کرده و همچنین سرگیجه دارید، بهتر است در این مواقع فورا به پزشک مراجعه کنید. متاسفانه آمبولی ریوی ممکن است پس از بروز ترومبوز ورید عمقی رخ دهد که با نشانه‌هایی مثل خونریزی یا سرفه، همراه است.

 در چه افرادی افزایش خطر ابتلا به لخته شدن خون وجود دارد؟

 ۱. مسافران سالخورده به ویژه بالای ۶۰ سال سن.

 
۲. افراد مبتلا به اضافه‌وزن و چاقی مفرط.

 
۳. افرادی که به تازگی عمل جراحی داشته‌اند یا دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند.

 
۴. بانوانی که از استروژن برای پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند.

 ۵. خانم های باردار یا مادرانی که به تازگی زایمان کرده‌اند.

 
۶. افراد مبتلا به سرطان یا مبتلایانی که درمان شده اند.

 
۷. اشخاصی که در خانواده‌ی آن‌ها سابقه‌ی ایجاد لخته‌های خون وجود داشته است.

 ۸. اشخاص کم‌تحرک و کسانی که ورزش نمی کنند.

 ۹. افراد مبتلا به نارسایی‌های قلبی، سکته‌ی مغزی و افزایش غلظت خون.

 
۱۰. افرادی که دارای کاتتر (لوله‌ای نازک و منعطف که کاربرد پزشکی دارد)، باشند.

 
۱۱. اشخاص مبتلا به واریس.

هرچند احتمال لخته شدن خون بسیار پایین است و همچنین در بعضی از موارد هیچ علائمی نخواهد داشت، اما تعدادی از عواملی که به آن‌ها اشاره شد، باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می‌شود؛ بنابراین بهتر است که مسافرانی که از هواپیما استفاده می کنند، با راهکارهای پیشگیری از لخته شدن خون آشنا شوند.     

      

چگونه می‌توان از لخته شدن خون، جلوگیری کرد؟

بهترین راهکار ممکن برای جلوگیری از لخته شدن خون، تحرک در حین پرواز است؛ بنابراین آن دسته از افرادی که احساس می‌کنند در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند، باید سعی کنند تا جایی که می‌توانند هنگام پرواز، فعالیت داشته باشند. حداقل هر یک ساعت یک بار از صندلی خود، بلند شوند و در راهروی هواپیما، راه بروند. همچنین زمانی که در حالت نشسته به سرمی‌برند، سعی کنند بیشتر اندام خود را حرکت دهند. مثلا پاهای خود را خم کنند، بدن خود را تا کمر خم کنند، مچ پا‌ها و زانو‌ها را نیز خم کنند و حرکت دهند. این حرکات را به صورت مداوم انجام دهند. بهتر است بعضی از مسافران که احتمال می‌دهند، در حین پرواز، دچار عارضه‌ی ترومبوز ورید عمقی شوند، پیش از سفر، با پزشک معالج خود، مشورت کنند  تا از بروز حادثه جلوگیری کنند.
در این موارد احتمال دارد که پزشک، برای آن ها پوشیدن جوراب‌های فشرده‌سازی یا همان جوراب‌های مخصوص ضد ترومبوز، را تجویز کند. حتی ممکن است برای آن‌ها داروی رقیق‌کننده‌ی خون تجویز کند تا با خیالی آسوده سفر خود را آغاز کنند.